Judokanul Alexandru Matei din Caransebeș, un ultim test înaintea Campionatului Mondial de cadeți

660

Tânărul judoka Alexandru Matei din Caransebeș continuă să exceleze în competițiile internaționale. Componentul lotului național a câștigat zilele trecute concursul ”Cupa Temerarul” de la Sibiu.

Pregătit de antrenorul Iulian Surlă, Alexandru Matei , în vârstă de 16 ani a obținut locul 1 la categoria 50 kg, Under 18 ani. A trecut în finală, prin ippon, de Andrei Anghel, unul dintre colegii săi de lot național.

Pentru Alex Matei această competiție a fost ultima verificare înainte de Campionatele Mondiale de cadeți, care au loc din 25 septembrie în Kazahstan.

Bănățeanul, care în prezent este legitimat la CSS LPS Focșani, ocupă locul 4 mondial la categoria 50 de kg.