Medalie de aur pentru Corina Căprioriu din Lugoj, la Grand Prix-ul de judo de la Tashkent

Corina Caprioriu si Andreea Chitu, judoka de aur a Romaniei

România, cu două medalii de aur câştigate de Corina Căprioriu şi Andreea Chiţu, ocupă primul loc pe naţiuni după prima zi de întreceri la Grand Prix-ul de judo de la Tashkent din Uzbekistan.

Judoka din Lugoj, Corina Căprioriu, a cucerit joi, 16 octombrie, medalia de aur în limitele categoriei 57 kg, la Grand Prix-ul de la Tashkent din Uzbekistan. Reprezentanta României, locul 12 în clasamentul mondial, a învins-o în finală pe Camila Minakawa din Israel. Corina Căpioriu a reuşit două waza-ari.

Tot joi, o altă medalie de aur a câştigat Andreea Chiţu (numărul 3 mondial) în finala categoriei 52 kg, unde a învins-o pe reprezentanta Mongoliei, Tsolmon Adiyasmbuu.

A treia reprezentantă a României la competiţia din Uzbekistan, Monica Ungureanu la categoria 48 kg, nu a ajuns în lupta pentru medalii.

Turneul de la Tashkent, cu premii totale de 100.000 de dolari, contează pentru calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016.

sursa foto: digisport.ro