Gimnaştii Larisa Iordache şi Andrei Muntean sunt campioni naţionali la individual compus

podiumul masculin

Larisa Iordache, de la clubul Dinamo, a câştigat sâmbătă, 30 august, medalia de aur în proba de individual compus de la Campionatele Naţionale de gimnastică ce se desfăşoară în Sala Polivalentă din Capitală. Ea a obţinut un punctaj total de 59,650. Larisa Iordache şi-a apărat titlul cucerit în urmă cu un an. Pe podium au mai urcat Ştefania Stănilă şi Andreea Iridon ambele de la Cetate Deva.

Tot sâmbătă s-a desfăşurat finala masculină la individual compus. Andrei Muntean, de la Dinamo, a cucerit titlul national cu un punctaj de 88,750. Andrei Muntean este la primul său titlu. El a fost urmat în clasament de colegii săi de la lotul naţional, Cristian Băţagă (CSM Bistriţa), campionul de anul trecut, şi Andrei Ursache (Dinamo).

Întrecerile continuă duminică, de la ora 15, cu finalele pe aparate la feminin şi masculin.

Alături de sportivii români evoluează și gimnaști suedezi și norvegieni. Întregul concurs reprezintă și o verificare pentru Campionatele Mondiale din octombrie de la Naning (China).

Sursa foto: romgym.ro