Real Madrid și Paris Saint Germain au câștigat prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor

PSG - Chelsea in Liga CampionilorReal Madrid-Borussia Dortmund 3-0 și Paris Saint Germain-Chelsea Londra 3-1, miercuri seara, 2 aprilie, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor.
Real Madrid este cu un pas în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după victoria cu 3-0 (2-0) în faţa formaţiei Borussia Dortmund, obținută pe stadionul ”Santiago Bernabeu”. Gareth Bale în minutul 3, Isco în minutul 27 şi Cristiano Ronaldo în minutul 57 au marcat golurile madrilenilor. Echipa din Dortmund a avut o singură acţiune mai periculoasă, în minutul 33, dar Casillas a respins şutul lui Kevin Grosskreutz. Portughezul Ronaldo a egalat recordul de goluri marcat într-o ediţie a celei mai importante competiţii intercluburi de pe continent – 14 goluri. Manşa secundă se va juca pe 8 aprilie, la Dortmund, dar Real are prima şansă la calificare.

Au evoluat echipele:
Real Madrid: 1. Iker Casillas – 15. Daniel Carvajal, 3. Pepe, 4. Sergio Ramos, 5. Fabio Coentrao – 19. Luka Modric, 14. Xabi Alonso, 23. Isco (24. Asier Illarramendi, 72) – 11. Gareth Bale, 9. Karim Benzema (21. Alvaro Morata, 75), 7. Cristiano Ronaldo (16. Casemiro, 80). Antrenor: Carlo Ancelotti.
Borussia Dortmund: 1. Roman Weidenfeller – 26. Lukasz Piszczek (23. Julian Schieber, 67), 15. Mats Hummels, 25. Sokratis Papastathopoulos, 37. Erik Durm – 5. Sebastian Kehl (14. Milos Jojic, 74), 18. Nuri Şahin – 19. Kevin Grosskreutz, 10. Henrih Mhitarian (7. Jonas Hofmann, 64), 11. Marco Reus – 17. Pierre-Emerick Aubameyang. Antrenor: Jurgen Klopp.

În celălalt meci de miercuri seara, Paris Saint-Germain a învins pe Chelsea Londra cu 3-1 (1-1), pe stadionul ”Parc des Princes”. Parizienii au deschis scorul prin Ezequiel Lavezzi în minutul 4. Chelsea a restabilit egalitatea în minutul 27, din penalty, prin Eden Hazard, după ce Thiago Silva l-a agăţat în careu pe Oscar. În repriza secundă, PSG a preluat conducerea pe tabela de marcaj: Ezequiel Lavezzi a centrat din lovitură liberă, iar mingea a intrat în plasă din David Luiz în minutul 61. Vedeta echipei Paris Saint-Germain, Zlatan Ibrahimovic s-a accidentat spre finalul partidei dar campioana Franţei a reuşit să mai înscrie un gol în prelungiri, prin argentinianul Pastore (90+3). Partida revanşă de pe ”Stamford Bridge” va avea loc pe 8 aprilie.

Paris St Germain: 30. Salvatore Sirigu – 26. Christophe Jallet, 13. Alex, 2. Thiago Silva, 17. Maxwell – 24. Marco Verratti (4. Yohan Cabaye, 76), 8. Thiago Motta, 14. Blaise Matuidi – 9. Edinson Cavani, 10. Zlatan Ibrahimovic (29. Lucas Moura, 69), 22. Ezequiel Lavezzi (27. Javier Pastore, 85). Antrenor: Laurent Blanc.
Chelsea: 1. Petr Cech – 2. Branislav Ivanovic, 24. Gary Cahill, 26. John Terry, 28. Cesar Azpilicueta – 7. Ramires, 4. David Luiz – 22. Willian, 11. Oscar (8. Frank Lampard, 78), 17. Eden Hazard – 14. Andre Schuerrle (9. Fernando Torres, 59). Antrenor: Jose Mourinho.

Marți seara, Manchester United a obținut o remiză importantă, 1-1, în fața lui Bayern Munchen, deținătoarea trofeului, în timp ce Atletico Madrid a ținut-o în șah pe FC Barcelona, 1-1.
Sursa foto: bbc.com