Marc Marquez (Honda) a câştigat Marele Premiu din Qatar, la MotoGP

Marc Marquez invingator in QatarMarc Marquez a început în forţă un nou sezon în MotoGP

Spaniolul Marc Marquez de la Honda a câştigat duminică seara, 23 martie, Marele Premiu al Qatarului la categoria MotoGP, în prima etapă a Campionatului mondial de motociclism viteză.

Poziţia a doua a fost ocupată de italianul Valentino Rossi (Yamaha), iar pe locul trei s-a clasat spaniolul Dani Pedrosa (Honda).

Acesta este al şaptelea succes într-un Grand Prix de MotoGP pentru Marc Marquez (21 ani), campionul mondial en-titre.

În vârstă de 21 ani, Marc Marquez a reuşit anul trecut, la sezonul său de debut în MotoGP, să devină cel mai tânăr campion mondial din istoria acestei competiţii, după ce câştigase, în 2012, titlul mondial la categoria Moto2.

Sursa foto: HotNews.ro