Jocurile Olimpice 2014: Rezultatele de luni şi programul de marţi al sportivilor români

Romanca Eva Tofalvi la Soci 2014Românca Eva Tofalvi s-a clasat luni, 17 februarie, pe locul 21 în concursul olimpic de biatlon, în proba feminină de 12,5 km cu startul în masă. Medalia de aur a actualei ediții a Jocurilor Olimpice de la Soci a fost cucerită de Daria Domraceva din Belarus.

Echipajul României, compus din Nicolae Istrate şi Florin Cezar Crăciun, a ocupat locul 17 în proba de bob 2 persoane. Aceasta este cea mai bună clasare de până acum a sportivilor români care participă la competiţia de la Soci. Titlul olimpic al probei a fost adjudecat de echipajul rus Aleksandr Zubkov şi Aleksei Voevoda.

Sportivii români vor concura marţi la două probe la Jocurile Olimpice de iarnă. Ania Caill va lua startul în calificările de la slalom uriaş, iar echipajul Adela Constantin, Andreea Grecu va concura în primele două manșe ale probei feminine de bob 2.