SCM Râmnicu Vâlcea, antrenată de reșițeanul Florin Pera, calificată în premieră în sferturile Ligii Campionilor

190

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în premieră în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a învins formaţia suedeză IK Savehof, cu scorul de 28-20 (16-10), sâmbătă, în Sala Sporturilor Traian din Râmnicu Vâlcea, în penultima etapă din Grupa principală 2 a competiţiei.

Campioana României şi-a confirmat statutul de favorită în acest meci şi a obţinut a trei victorie în grupă, care îi asigură locul al patrulea.

Primele 12 minute ale partidei au fost echilibrate (5-5), după care gazdele au punctat de patru ori la rând (9-5) şi s-au desprins pe tabelă. SCM Râmnicu Vâlcea a intrat la pauză cu un avans de şase goluri, 16-10, pe care şi l-a menţinut în partea secundă, iar pe final a reuşit să îl majoreze la opt goluri, 28-20.

Pentru echipa antrenată de Florentin Pera au înscris de Mireya Gonzalez Alvarez 7 goluri, Kristina Liscevic 6, Ann Grete Norgaard 5, Asma Elghaoui 4, Alexandra Badea 3, Irina Glibko 1, Jelena Trifunovic 1, Roberta Stamin 1.

Golurile formaţiei scandinave au fost reuşite de Ida Staxen Lagerbon 5, Trine Wacker Mortensen 3, Elin Karlsson 3, Kajsa Lindberg Blohm 2, Ellenor Aastrom Nilsson 2, Emma Ekenman Fernis 2, Johanna Forsberg 2, Hanna Ortorp 1.

Meciul a fost arbitrat de bosniacele Tatjana Prastalo şi Vesna Balvan, iar delegat EHF a fost israelianul Shlomo Cohen.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, 15 puncte (8 jocuri), urmată de Brest Bretagne Handball, 13 p (8 j), Buducnost Podgorica, 10 p (8 j), SCM Râmnicu Vâlcea, 7 p (9 j), RK Krim Mercator Ljubljana, 3 p (8 j), IK Savehof, 2 p (9 j). Primele patru clasate s-au calificat în sferturi.

Sâmbătă mai are loc partida Brest Bretagne Handball – RK Krim Mercator Ljubljana, iar duminică se joacă meciul Buducnost – Gyori Audi ETO KC.

Ultima etapă programează partidele Gyori Audi ETO KC – SCM Râmnicu Vâlcea, RK Krim Mercator – Buducnost, ambele pe 7 martie, şi IK Savehof – Brest Bretagne Handball, pe 8 martie,scrie Agerpres.ro

sursa foto: SCM Râmnicu Vâlcea – Handbal feminin