CM Rusia 2018: Anglia calificată în sferturi după penalty-uri

Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, marţi seara, după ce a învins reprezentativa Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, pe stadionul Spartak din Moscova, în ultimul meci din optimile de finală.

Anglia a reuşit să ajungă în sferturile Cupei Mondiale pentru prima oară după 2006 şi totodată să câştige prima oară la loviturile de departajare, după ce a eşuat de trei ori în competiţie. În sferturi, Anglia va înfrunta Suedia, care a întrecut Elveţia în optimi.

Echipa Albionului a deschis scorul prin Harry Kane (57 – penalty), dar ”Los Cafeteros” au reuşit să trimită meciul în prelungiri prin golul înscris de Yerry Mina (90+3).

La loviturile de departajare, pentru englezi au înscris Harry Kane, Marcus Rashford, Kieran Trippier şi Eric Dier, ratând Jordan Henderson, în timp ce de la sud-americani au transformat Radamel Falcao, Juan Guillermo Cuadrado şi Luis Muriel, ratând Mateus Uribe şi Carlos Bacca.

Meciul a fost unul lipsit de spectaculozitate, fragmentat, tensionat, cele două echipe fiind mai preocupate să distrugă construcţia adversarei, decât să creeze faze periculoase. În aceste condiţii, în care nimeni nu şi-a asumat riscuri, ocaziile de gol au fost destul de puţine.

Prima oportunitate a echipei Three Lions a venit în min. 6, când Ospina a respins şutul-centrare al lui Young. Kane a reluat peste poartă din poziţie incomodă (16), la centrarea lui Trippier. Acelaşi Trippier (42) a trimis pe lângă poartă din lovitură liberă de la 17 metri.

Columbienii au avut doar o situaţie notabilă în prima parte, un şut din marginea careului expediat de Quintero (45+1), prins de Pickford. Ultima ocazie înainte de pauză a fost o reluare acrobatică a lui Lingard (45+2), peste poartă.

În partea secundă, englezii au primit penalty, în min. 54, când Carlos Sanchez l-a busculat pe Kane în careu, iar atacantul lui Tottenham a marcat al şaselea său gol la CM 2018 (57), având toate şansele să devină golgheterul turneului.

Alli (63) a trimis cu capul peste poartă, dar nu a putut concretiza momentul bun al Angliei.

Echipa antrenată de Jose Pekerman a atacat cu toate forţele, însă a ratat o mare situaţie de egalare pe contraatac, în min. 81, când Cuadrado a şutat peste poartă din poziţie bună. Falcao (87) a tras de la 25 metri, dar Pickford a prins.

În min. 90+3, Uribe a expediat un şut de la distanţă, dar Pickford a deturnat în corner. La lovitura de colţ, executată de Cuadrado, Mina a marcat cu capul, cu toată opoziţia lui Trippier, aflat pe linia porţii.

În prelungiri, columbienii au fost mai activi, dar Davinson Sanchez a reluat cu capul peste (102), Falcao (104) a trimis pe lângă, englezii având ultimele ocazii prin Rose (112) şi Dier (115).

Selecţionerul Columbiei, argentinianul Jose Pekerman, care a folosit 45 de jucători în preliminarii, este la a treia Cupă Mondială din carieră şi a atins sferturile de finală în primele două situaţii, cu Argentina în 2006 şi cu Columbia în 2014.

Sud-americanii au marcat în fiecare din ultimele lor nouă partide de la Cupa Mondială (18 goluri în total), de la eşecul cu Anglia din 1998.

Cele două formaţii s-au mai confruntat de cinci ori, Anglia având trei victorii, iar două meciuri s-au încheiat la egalitate. Singurul meci oficial a avut loc la CM 1998, când reprezentativa Albionului s-a impus cu 2-0. În cea mai recentă confruntare, în 2005, Anglia a învins în 2005 cu 3-2.

Columbia – Anglia 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri; 3-4 la loviturile de departajare
Au marcat: Yerry Mina (90+3), respectiv Harry Kane (57 – penalty).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Radamel Falcao 1-0 (gol), Harry Kane 1-1 (gol), Juan Guillermo Cuadrado 2-1 (gol), Marcus Rashford 2-2 (gol), Luis Muriel 3-2 (gol), Jordan Henderson 3-2 (ratare – apără David Ospina), Mateus Uribe 3-2 (ratare – bară), Kieran Trippier 3-3 (gol), Carlos Bacca 3-3 (ratare – apără Jordan Pickford), Eric Dier 3-4 (gol).
Moscova, Stadionul Spartak: 44.190 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, optimi de finală

Au evoluat echipele:
Columbia: 1. David Ospina – 4. Santiago Arias (2. Cristian Zapata, 116), 13. Yerry Mina, 23. Davinson Sanchez, 17. Johan Mojica – 5. Wilmar Barrios, 6. Carlos Sanchez (15. Mateus Uribe, 79), 16. Jefferson Lerma (7. Carlos Bacca, 61) – 11. Juan Guillermo Cuadrado, 20. Juan Quintero (14. Luis Muriel, 88) – 9. Radamel Falcao (căpitan). Selecţioner: Jose Pekerman.
Rezerve neutilizate: 12. Camilo Vargas, 22. Jose Fernando Cuadrado – 3. Oscar Murillo, 18. Farid Diaz, 8. Abel Aguilar, 21. Jose Izquierdo.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker (19. Marcus Rashford, 113), 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli (4. Eric Dier, 81), 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young (3. Danny Rose, 102) – 10. Raheem Sterling (11. Jamie Vardy, 88), 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope – 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek.

Arbitru: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenţi: Joe Fletcher (Canada), Frank Anderson (SUA); arbitru de rezervă: Matt Conger (Noua Zeelendă); arbitru asistent de rezervă: Tevita Makasini (Tonga)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenţi video: Carlos Astroza (Chile), Pawel Gil (Polonia), Mauro Vigliano (Argentina)
Cartonaşe galbene: Barrios (41), Arias (52), C. Sanchez (54), Henderson (56), Falcao (63), Bacca (64), Lingard (69), Cuadrado (118).