CM Rusia 2018: Argentina, calificare dramatică în optimi

Selecţionata Argentinei, vicecampioana mondială, s-a calificat dramatic în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins echipa Nigeriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, la Sankt Petersburg, în Grupa D.

Argentina s-a impus cu şansă prin golurile marcate de Lionel Messi (14) şi Marcos Rojo (86), respectiv Victor Moses (51 – penalty), dar africanii trebuiau să mai primească un penalty în min. 75, pentru un henţ comis de Rojo.

Vicecampioana mondială a început cu un joc mai aşezat decât în meciurile anterioare, a încercat să construiască fără grabă, iar prima oportunitate a venit în min. 8, când fundaşul Tagliafico, infiltrat în atac, a şutat pe lângă poartă.

Argentina a deschis scorul în min. 14, prin Leo Messi, care l-a executat pe portarul nigerian după o pasă genială de circa 40 de metri venită de la Banega.

Sud-americanii îşi puteau dubla avantajul, dar Higuain a fost blocat in extremis de portarul Uzoho, cu riscul unei accidentări (27). Di Maria a scăpat spre poartă, dar Balogun a reuşit să îl oprească din drumul spre gol cu preţul unui cartonaş galben (32). Messi a şutat în bară din lovitura liberă din marginea careului (34).

”Super Vulturii” au avut un final mai bun de repriză, punând presiune pe careul argentinian, dar nu şi-au creat o ocazie clară de gol.

Africanii au început bine repriza secundă şi au primit penalty la o ţinere în careu a lui Balogun de către Mascherano, Victor Moses transformând lovitura de pedeapsă (51).

Jocul echipei lui Sampaoli s-a rupt din nou, sub presiunea rezultatului, şi au fost minute bune de încercări haotice de construcţie. Nigeria a încercat să speculeze erorile pe contre, iar Ndidi (71) a ameninţat poarta lui Armani, dar balonul a trecut peste bară. Rojo a atins mingea cu mâna în propriul careu, dar arbitrul nu a dictat penalty, iar Ighalo a ratat din situaţie bună (75).

Higuain a reluat mult peste poartă în celălalt careu, la una din puţinele faze finalizate de argentinieni (80).

Debutantul Armani a salvat un gol ca şi făcut în min. 84, în faţa aceluiaşi Ighalo.

Fundaşul Rojo, avansat ca vârf de conjunctură, a reluat superb, de la 11 metri, centrarea lui Mercado, şi a adus calificarea echipei ”albiceleste” în optimile de finală, unde va înfrunta Franţa, câştigătoarea Grupei C.

Messi a marcat golul cu numărul 100 al turneului final din Rusia.

Argentina a câştigat fiecare din ultimele 26 de partide la Cupa Mondială în care a condus la pauză.

Nigeria – Argentina 1-2 (0-1)
Au marcat: Victor Moses (51 – penalty), respectiv Lionel Messi (14), Marcos Rojo (86).
Sankt Petersburg, stadionul Sankt Petersburg: 64.468 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa D

Au evoluat echipele:

Nigeria: 23. Francis Uzoho – 6. Leon Balogun, 5. William Troost-Ekong, 22. Kenneth Omeruo (18. Alex Iwobi, 90) – 11. Victor Moses, 8. Oghenekaro Peter Etebo, 10. John Obi Mikel (căpitan), 4. Onyinye Wilfred Ndidi, 2. Bryan Idowu – 7. Ahmed Musa (13. Simeon Nwankwo, 90+2), 14. Kelechi Iheanacho (9. Odion Ighalo, 46). Selecţioner: Gernot Rohr.
Rezerve neutilizate: 1. Ikechukwu Ezenwa, 16. Daniel Akpeyi – 3. Elderson Echiejile, 20. Chidozie Awaziem, 12. Abdullahi Shehu, 21. Tyronne Ebuehi, 15. Joel Obi, 17. Ogenyi Onazi, 19. John Ogu.

Argentina: 12. Franco Armani – 2. Gabriel Mercado, 17. Nicolas Otamendi, 16. Marcos Rojo, 3. Nicolas Tagliafico (19. Sergio Aguero, 80) – 15. Enzo Perez (22. Cristian Pavon, 61), 14. Javier Mascherano, 7. Ever Banega, 11. Angel Di Maria (13. Maximiliano Meza, 70) – 10. Lionel Messi (căpitan), 9. Gonzalo Higuain. Selecţioner: Jorge Sampaoli.
Rezerve neutilizate: 1. Nahuel Guzman, 23. Wilfredo Caballero – 4. Cristian Ansaldi, 6. Federico Fazio, 5. Lucas Biglia, 18. Eduardo Salvio, 20. Giovani Lo Celso, 21. Paulo Dybala, 8. Marcos Acuna

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenţi: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toţi din Turcia); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda); arbitru asistent de rezervă: Sander van Roekel (Olanda)
Arbitru video: Daniele Orsato (Italia); arbitri asistenţi video: Pawel Sokolnicki (Polonia), Pawel Gil (Polonia), Massimiliano Irrati (Italia)
Cartonaşe galbene: Balogun (32), Mascherano (49), Banega (64), Obi Mikel (90+1), Messi (90+4).