CM Rusia 2018: Belgia a învins Tunisia cu 5-2

Naţionala Belgiei este aproape calificată în optimile de finală ale Cupei Mondiale 2018, după ce a învins Tunisia cu scorul de 5-2 (3-1) într-un meci disputat sâmbătă pe stadionul Spartak din Moscova, în Grupa G a competiţiei.

Belgia s-a impus categoric, fără să forţeze, după o evoluţie mult mai convingătoare decât în primul său meci din grupă, când a trecut cu 3-0 de Panama. Primele 20 de minute ale întâlnirii au fost printre cele mai spectaculoase de la acest Mondial.

Golurile învingătorilor au fost semnate de Eden Hazard (minutul 6, din penalty, şi 51), Romelu Lukaku (16, 45+3), Michy Batshuayi (90), iar pentru învinşi au marcat Dylan Bronn (18), Wahbi Khazri (90+3).

După acest rezultat, naţionala africană mai are şanse pur teoretice de calificare în optimi de finală. În primul meci din grupă, Tunisia a fost învinsă de Anglia după un gol primit în prelungiri (1-2). Tunisia, prima echipă africană care a obţinut o victorie la Mondial (în 1978), nu a trecut niciodată de faza grupelor la această competiţie.

Belgia, marea favorită, a fost periculoasă încă din start, prin Lukaku (minutul 2) şi Thomas Meunier (3).

Echipa antrenată de Roberto Martinez a obţinut un penalty când Syam Ben Youssef, fostul fundaş al Astrei Giurgiu, l-a faultat pe Eden Hazard. Acelaşi Hazard a transformat penalty-ul în minutul 6.

Hazard putea majora diferenţa în min. 13, la capătul unei acţiuni colective.

Al doilea gol al “diavolilor roşii” a venit în min. 16, când Lukaku a fructificat lansarea lui Dries Mertens. Lukaku a punctat de două ori în victoria cu Panama.

Tunisia a avut puterea să revină rapid prin golul fundaşului Dylan Bronn, care a înscris cu o lovitură de cap în min. 18, la o lovitură liberă. Bronn evoluează în Belgia, la Gent.

Carrasco a avut o mare ocazie (20), iar după două minute Bronn, autorul golului tunisienilor, a suferit o accidentare bizară şi a fost înlocuit.

Lukaku nu a reuşit să valorifice o situaţie în care ajunsese singur cu portarul (27), iar un minut mai târziu şutul lui Witsel a fost deviat de un fundaş.

Pe fondul unui joc mai slab al Belgiei, care s-a relaxat, tunisianul Sassi a avut şansa golului (31), iar Khazri l-a pus la încercare pe Courtois (33).

Syam Ben Youssef s-a accidentat şi el şi a fost schimbat în finalul primei reprize.

Lukaku nu a reuşit să împingă mingea în poartă după un contraatac spectaculos (45+2), dar s-a revanşat un minut mai târziu, înscriind după un assist al lui Meunier.

Cu doi fundaşi înlocuiţi încă din prima repriză, Tunisia a arătat o nesiguranţă în apărare speculată de Hazard, care, servit cu o pasă lungă de Alderweireld, şi-a trecut în cont dubla (51).

Ritmul partidei a scăzut după al doilea gol al lui Hazard, iar alte goluri au venit în ultimele minute, prin rezerva Batshuayi (90), pentru belgieni, şi Khazri (90+3), pentru tunisieni.

În actul secund, Belgia a mai avut şanse de gol prin Alderweireld (47), Carrasco (61) şi mai ales Batshuayi (76, 79, 81).Tunisianul Badri a avut un şut prins cu siguranţă de Courtois (67). Belgia şi Tunisia s-au mai întâlnit la un Mondial în 2002, partida de atunci încheindu-se 1-1.

Belgia a ajuns la 11 meciuri consecutive fără înfrângere în grupele Cupei Mondiale.

Lukaku este în acest moment cel mai bun marcator de la CM 2018, alături de portughezul Cristiano Ronaldo, fiecare izbutind patru goluri. Lukaku, care a punctat o dată şi la ediţia precedentă, a devenit, cu cinci goluri, cel mai bun marcator al Belgiei la Cupa Mondială, egalându-l pe Marc Wilmots, fostul selecţioner al “diavolilor roşii”.

Belgia a marcat opt goluri în două meciuri de la acest Mondial, la fel ca Rusia, gazda competiţiei.

Duminică va avea loc meciul Anglia – Panama, la Nijnîi Novgorod. Pe 28 iunie se vor juca ultimele partide din Grupa G, Belgia – Anglia şi Tunisia – Panama.

Belgia – Tunisia 5-2 (3-1)
Au marcat: Eden Hazard (6, penalty, 51), Romelu Lukaku (16, 45+3), Michy Batshuayi (90), respectiv Dylan Bronn (18), Wahbi Khazri (90+3)
Moscova, Stadionul Spartak
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa G

Au evoluat echipele:

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 20. Dedryck Boyata, 5. Jan Vertonghen – 15. Thomas Meunier, 7. Kevin De Bruyne, 6. Axel Witsel, 11. Yannick Carrasco – 14. Dries Mertens (17. Youri Thielemans, 86), 10. Eden Hazard (căpitan; 21. Michy Batshuayi, 68) – 9. Romelu Lukaku (8. Marouane Fellaini, 59). Selecţioner: Roberto Martinez.
Rezerve neutilizate: 12. Simon Mignolet, 13. Koen Casteels – 3. Thomas Vermaelen, 4. Vincent Kompany, 23. Leander Dendoncker, 19. Moussa Dembele, 22. Nacer Chadli, 16. Thorgan Hazard, 18. Adnan Januzaj.

Tunisia: 1. Farouk Ben Mustapha – 11. Dylan Bronn (21. Hamdi Naguez, 24), 2. Syam Ben Youssef (3. Yohan Ben Alouane, 41), 4. Yassine Meriah, 12. Ali Maaloul – 7. Saifeddine Khaoui, 17. Ellyes Skhiri, 13. Ferjani Sassi (23. Naim Sliti, 59) – 8. Fakhreddine Ben Youssef, 10. Wahbi Khazri (căpitan), 9. Anice Badri. Selecţioner: Nabil Maaloul.
Rezerve neutilizate: 16. Aymen Mathlouthi – 5. Oussama Haddadi, 6. Rami Bedoui, 14. Mohamed Ben Amor, 20. Ghaylen Chaaleli, 18. Bassem Srarfi, 15. Ahmed Khalil, 19. Saber Khalifa.

Arbitru: Jair Marrufo (SUA); arbitri asistenţi: Corey Rockwell (SUA), Juan Zumba (El Salvador); arbitru de rezervă: Andres Cunha (Uruguay); arbitru asistent de rezervă: Nicolas Taran (Uruguay)
Arbitru video: Mark Geiger (SUA); arbitri asistenţi video: Joe Fletcher (Canada), Bastian Dankert (Germania), Felix Zwayer (Germania)
Cartonaş galben: Sassi (13)