Comportare de excepție a înotătorilor masters de la Clubul Reșița 07. Speranțe pentru Campionatul Mondial

322

Complexul turistic de natație din Târgoviște a găzduit la sfârșitul săptămânii trecute prima competiție oficială de înot în bazinul olimpic: Campionatul național de înot masters al României 2017. Timp de 2 zile Târgoviște a fost o gazdă primitoare cu cele mai bune condiții de concurs pentru cei 122 de participanți, care au reprezentat 19 cluburi.

Cei 15 înotătorii reșițeni au câștigat 41 de medalii din care 16 de aur, 12 de argint și 10 de bronz la probele individuale. Au mai cucerit 2 medalii de aur și una de argint la probe de ștafetă. Rezultate remarcabile au avut: Teodor Nuțeanu (categoria 60-64 ani) – 5 medalii de aur, Valeriu Buzatu (categoria 55-59 ani) – 3 medalii de aur și una de argint, George Orzănescu (categoria 30-34 ani) – 3 medalii de aur și una de argint, Bogdan Ibanișteanu (categoria 25-29 ani) – 2 medalii de aur și 3 de argint, Roxana Laszlo (categoria 35-39 ani) – 2 medalii de aur și una de bronz, Dorina Iana (categoria 65-69 ani) – 2 medalii de aur și 2 medalii de argint.

Bogdan Ibănișteanu a fost pentru prima dată în lot și a obținut rezultate meritorii:

”A fost foarte bine, chiar neașteptat de bine datorită rezultatelor și mai ales timpilor pe care i-am realizat. Am participat la 5 probe individuale și am luat medalie de aur la două probe individuale: 50 m bras și 400 m liber. De asemenea am luat aur cu ștafeta 4X50 m liber masculin și 4X50 m mixt”, a spus reșițeanul Bogdan Ibănișteanu.

O parte din înotatorii reșițeni vor participa în luna august la Campionatele mondiale de masters 2017 de la Budapesta, din Ungaria.