Niciun român în finale, după prima zi a calificărilor la Cupa Mondială de la Baku

Niciun sportiv român nu a reușit să intre în finale, joi, în prima zi a calificărilor din cadrul Cupei Mondiale de gimnastică artistică de la Baku (Azerbaidjan).

În concursul masculin de la sol, Cristian Bățagă a ocupat locul 19, cu 12,300, iar Adelin Kotrong s-a clasat pe 23, cu 11,566 puncte.

La paralele, Vlad Cotuna a ocupat poziția a 10-a, cu 13,100, și va fi a doua rezervă în finală. Ioan Laurențiu Nistor s-a clasat pe locul 28, cu 11,100.

La inele, unde fusese anunțat Alexandru Andrei Ursache, nu a concurat niciun român.

În concursul feminin, Cătălina Ponor nu a mai luat startul la sărituri, iar Anamaria Ocolișan a ocupat doar locul 16 la paralele, cu 9,900, scrie Agerpres

În calificările de vineri, Cătălina Ponor și Anamaria Ocolișan vor concura la sol și bârnă, Cristian Bățagă și Kotrong vor evolua la sărituri, iar Nistor și Cotuna la bară fixă. Finalele sunt programate sâmbătă și duminică.