Astra Giurgiu a fost eliminată din Europa League de KRC Genk

49

Aventura Astrei în Europa League s-a oprit la Genk, acolo unde a pierdut cu 1-0, după ce, în tur, la Giurgiu, a remizat, 2-2.

La prima ocazie a campioanei României, Budescu a reuşit o centrare excelentă, dar Seto nu a ajuns să împingă mingea în poartă. Tot echipa lui Şumudică a făcut faza primeri reprize. Budescu a tras însă peste poartă.

Ratările Astrei au continuat şi după pauză. Seto nu a profitat de o poziţie bună pentru a trage la poartă, iar Daniel Niculae a irosit o minge recuperată tot de el. Budescu a scăpat de fundaşii adverşi, dar nu a obţinut decât un corner.

În replică, Genk a marcat singurul gol al partidei prin Pozuelo, în minutul 67. Astra a alergat după egalare, dar portarul gazdelor a respins şutul lui Junior Morais.

Pe final, Şumudică a fost trimis de arbitru în tribună, de unde a urmărit ultimele minute ale Astrei în Europa League.