Politehnica Timişoara s-a calificat în semifinalele Ligii Naționale masculine de handbal

Formația bănățeană a reușit un meci decisiv spectaculos în deplasarea de la Steaua București. Politehnica Timișoara s-a calificat în semifinalele Ligii naționale după ce s-a impus cu 24-23 (13-7), în fața celor de la Steaua București. În minutul 37 al jocului, steliștii s-au apropiat la un singur gol diferență, 13-14. Dar, cu o apărare foarte bună timișorenii au reușit să se diferențieze, până la 21-16, în minutul 55. Finalul a fost unul incendiar cu multe întreruperi de joc, eliminări și cartonașe roșii. Din lotul bănățean s-au remarcat prin prestațiile lor: Grigoraș, cu 6 goluri marcate, Halcă cu 5 reușite și Fenici cu 4. În meciul următor, Politehnica Timișoara va evolua la Dinamo București, duminică 8 mai, de la ora 20.15. Tot duminică, dar de la ora 11.00 în faza a II-a a play-ofului Ligii Naționale masculine, HC Adrian Petrea Reșița evoluează în deplasare la HC Odorhei. Se joacă în sistemul 2 meciuri din 3.