Bayern s-a calificat fără probleme în semifinalele Ligii Campionilor

Bayern Munchen s-a calificat fără emoții în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate cu Benfica, la Lisabona, scor 2-2 (1-1), în manșa a doua a sferturilor de finală.

Bayern, victorioasă în tur cu 1-0, a condus cu 2-1 în fieful ”vulturilor”, dar s-a mulțumit și cu un egal, 2-2, care i-a asigurat prezența în semifinale pentru al cincilea sezon consecutiv.

Arturo Vidal (38) și Thomas Muller (52) au marcat golurile bavarezilor, în timp ce pentru gazde au punctat Raul Jimenez (27) și Anderson Talisca (76).

Benfica nu a putut conta în acest meci pe trei jucători ofensivi, Jonas, Gaitan și Mitroglou, iar din minutul 75 a rămas și fără antrenor, Rui Vitoria fiind trimis în tribună pentru proteste, după ce Javi Martinez a fost iertat de eliminare, după un fault în postură de ultim apărător.