Piloţii de la Palatul Elevilor şi Copiilor Reşiţa au câştigat etapa a 2-a a Campionatului Naţional de karting şcolar

karting Resita campionat national scolar

Palatul Elevilor şi Copiilor Reşiţa s-a clasat pe primul loc, la echipe, în etapa a 2-a a Campionatului Naţional de karting şcolar, desfăşurată în 27 şi 28 iunie, pe traseul amenajat în Parcul Industrial din Valea Ţerovei, în municipiul de pe Bârzava. La această etapă au participat 110 piloţi de karting din ţară.
Piloţii reşiţeni au obţinut patru locuri 1, prin Roberta Bodac la clasa bambini, Vlad Canea la clasa puffo, Eduard Manolia la clasa KF junior şi Iulian Rusu la clasa KZ 125 cmc. Team Karting Reşiţa a mai obţinut patru locuri 2 şi două locuri 3. A treia etapă a Campionatului Național Școlar va avea loc în 11 şi 12 iulie, la Arad.
Competiţia a fost organizată de Palatul Elevilor şi Copiilor în parteneriat cu Primăria municipiului Reşiţa.
Rezultatele întrecerilor de la Reşiţa:
Clasa Bambini- monomarcă, Comer 50 cmc (5-9 ani): Roberta Bodac- locul 1, Paul Lăzărescu- locul 2, Daren Duma- locul 6;
Clasa Puffo- monomarcă Comer 60 cmc (10-13 ani): Vlad Canea- locul 1, Cristian Pârvănescu- mențiune (debutant);
Clasa Mini 60 cmc (10-13 ani): Fabian Bodac- locul 3, Alen Duma- locul 5, Maximilian Hammer- mențiune;
Clasa Cadett 80 cmc (13-18 ani): Florin Candrea- locul 5, Lavinia Candrea- locul 7 (debutanți);
Clasa KF Juniori: Eduard Manolia- locul 1, Andrada Neacșu- locul 2, Sebastian Șelariu- locul3, Mădălin Albai- locul 4;
Clasa KF Seniori: Flavius Minofsky- locul 2;
Clasa KZ 125 cmc: Iulian Rusu- locul 1, Ernest Chira- locul 3.
În urma acestor rezultate, Palatul Elevilor şi Copiilor Reșița a obţinut locul întâi, în clasamentul pe echipe, urmat de Palatul Copiilor Brăila și Clubul Copiilor Bârlad. Următoarea etapă, a 3-a, a Campionatului Național de karting şcolar, se va desfăşura în 11 și 12 iulie la Arad, în organizarea Palatului Copiilor Oradea.
sursa foto: facebook