liga-1De vineri până luni au loc meciurile din etapa a 9-a a Ligii I de fotbal.
Rezultate:
Vineri 27 septembrie:
Universitatea Cluj – Săgeata Năvodari 1-1 (0-1), ‘Cluj Arena’ – Cluj-Napoca
Au marcat: Zsolt Szilagyi (52), respectiv Viorel Dinu (6 – penalty).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Stelian Slabu (Braşov); arbitru de rezervă: Paul Unimătan (Zalău)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Florin Bătrânu (Timişoara) – LPF

Sâmbătă 28 septembrie vor avea loc partidele:
CS Pandurii Tg. Jiu – CS Gaz Metan Mediaş (stadion ‘Tudor Vladimirescu’ – Tg. Jiu, 17,00, Digi Sport 1)
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Iulius-Radu Timar (Marghita/BH); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) – CCA, Romeo Paşcu (Braşov) – LPF
FC Steaua Bucureşti – ACS Poli Timişoara (‘Arena Naţională’ – Bucureşti, ora 20,45, Dolce Sport/Antena 1)
Arbitru: Robert George Dumitru (Braşov); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel); arbitru de rezervă: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti)
Observatori: Silviu Bogdan (Craiova) – CCA, Paul Mincu (Bucureşti) – LPF, supervizor: Adalbert Kassai (Bucureşti) – LPF

Duminică 29 septembrie vor avea loc partidele:
ASC Corona 2010 Braşov – AFC Botoşani (stadion ‘Tineretului’ – Braşov, 17,00, Digi Sport 1)
FC Viitorul Constanţa – FC Vaslui (stadion ‘Concordia’ – Chiajna, 19,00, Digi Sport 1)
FC Oţelul Galaţi – FC Dinamo Bucureşti (stadion ‘Oţelul’ – Galaţi, 21,30, Digi Sport 1)

Luni 30 septembrie se vor juca meciurile:
AFC Astra Giurgiu – FC Braşov (stadion ‘Marin Anastasovici’ – Giurgiu, 19,00, Digi Sport 1)
FC Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Concordia Chiajna (stadion ‘Ceahlăul’ – Piatra Neamţ, 19,00, Dolce Sport 1)
FC Petrolul Ploieşti – FC CFR 1907 Cluj (stadion ‘Ilie Oană’ – Ploieşti, 21,30).

Clasament Agerpres

loc echipa J V E Î GM-GP P
1 Astra Giurgiu 7 5 1 1 20-6 16
2 Steaua Bucureşti 6 5 1 0 16-5 16
3 Petrolul Ploieşti 8 4 4 0 10-5 16
4 FC Botoşani 8 4 3 1 8-5 15
5 Pandurii Tg. Jiu 8 4 2 2 15-10 14
6 Ceahlăul Piatra Neamţ 8 3 4 1 10-5 13
7 Săgeata Năvodari 9 3 3 3 9-12 12
8 FC Vaslui 7 3 2 2 8-5 11
9 ACS Poli Timişoara 8 3 2 3 9-8 11
10 Oţelul Galaţi 8 3 1 4 7-12 10
11 CFR Cluj 8 2 4 2 6-11 10
12 Dinamo Bucureşti 8 2 3 3 12-8 9
13 Gaz Metan Mediaş 8 2 3 3 9-10 9
14 Concordia Chiajna 5 2 1 2 6-8 7
15 FC Braşov 8 1 4 3 7-10 7
16 Viitorul Constanţa 7 0 4 3 2-9 4
17 Universitatea Cluj-Napoca 9 0 3 6 5-18 3
18 ASC Corona 2010 Braşov 8 0 1 7 4-15 1