CM Brazilia: GERMANIA-ARGENTINA 1-0. Germania este noua campioană mondială!

fussbal

Reprezentativa Germaniei a câştigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obţinută după prelungiri, scor 1-0, în faţa selecţionatei Argentinei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle.

În minutul 30, Gonzalo Higuain a marcat pentru Argentina, însă golul nu a fost validat pe motiv de ofsaid.

Argentina s-a calificat în finală după ce a trecut de Olanda, scor 4-2, la loviturile de departajare, iar Germania a învins Brazilia, scor 7-1.

Reprezentativa Argentinei a ajuns în finala Cupei Mondiale după 24 de ani, după finala pierdută în 1990, în faţa Germaniei lui Lothar Matthäus.

La finala de duminica seara a Campionatului Mondial de fotbal au participat zeci de lideri ai statelor lumii. De la cancelarul Angela Merkel la preşedintele ungar, Janos Ader, preşedintele rus, Vladimir Putin, lideri din Finlanda, Congo, Uruguay şi alte state, scrie ziare.com.

Sursa foto: facebook