Câştigătoarea Supercupei Spaniei se va decide pe Camp Nou

Atletico Madrid a remizat cu FC Barcelona, 1-1, in mansa tur a Supercupei SpanieiAtletico Madrid şi FC Barcelona au terminat la egalitate, 1-1, miercuri seara, 21 august, în prima manşă a Supercupei Spaniei la fotbal, disputată pe stadionul ”Vicente Calderón”.

Atletico a deschis scorul în min. 12, prin David Villa, fostul jucător al catalanilor, dar campioana a egalat în repriza a doua, prin brazilianul Neymar (66), la prima sa reuşită oficială sub tricoul ”blaugrana”. Leo Messi a fost schimbat la pauză cu Fabregas, după ce a suferit o contuzie.

După această remiză, Barca este favorită să câştige primul său trofeu sub comanda antrenorului argentinian ”Tata” Martino, pe 28 august, când va avea loc returul de pe Camp Nou.

În faţa a 52.000 de spectatori au evoluat echipele:

Atlético: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe – Diego Costa (Cristian ‘Cebolla’ Rodríguez, 79), Mario, Gabi, Koke (Oliver Torres, 72), Arda (Leo Baptistao, 76) – Villa.

Barcelona: Víctor Valdés – Dani Alves, Piqué, Mascherano, Jordi Alba – Iniesta, Sergio Busquets, Xavi (Song, 89) – Alexis, Messi (Cesc Fabregas, 46), Pedro (Neymar, 59). Sursa: Agerpres