[FOTO] CS Caraș-Severin surclasează pe CSU Suceava

B

În grupa pentru evitarea retrogradării din faza a doua a play-out-ului, CS Caraș-Severin a învins pe CSU Suceava cu 25-12.

Meciul a debutat untr-un ritm bun de joc dar cu foarte multe ratări de ambele părţi. Deschiderea scorului a venit în minutul 4 de la suceveanul Marius Băhan. La faza următoare Ilie Vaidasigan restabileşte egalitatea. Jocul continuă cu ratari din partea gazdelor şi goluri din partea oaspeţilor până la scorul 1-3. Tudor Marta reuşeste să înscrie de 2 ori şi restabileşte egalitatea. C.S. Caraş-Severin preia conducerea prin golul lui Ilie Vaidasigan. De minutul 13 gazdele au preluat conducerea. Până la pauză jucători de la C.S. Caraş-Severin au mai înscris de 9 ori, iar cei de la C.S.U. Suceava aumarcat doar 1 gol. Scorul la pauză a fost 13-4 pentru gazde.

Repriza secundă începe cu un gol al sucevenilor, dar gazdele îşi continuă jocul bun şi rămân la conducerea jocului până la final. Scorul final a fost 25-12.

Au fost eliminaţi cate 2 minute de la C.S. Universitar Suceava: Vitaliy Nenitsa, Alin Roşu şi Marius Băhan.

Eliminaţi câte 2 minute de la C.S. Caraş-Severin: Ilie Vaidasigan, Tudor Marta, Paul Sas şi Marius Grozăvescu. În minutul 35 Ioan Stan a părăsit parchetul după o faza controversată, ca urmare a acestei faze el a primit cartonaşul roşu.

Pentru CS Caraș-Severin au înscris: Denis Ionescu 1 gol, Ilie Vaidasian 5 goluri, Mihai Rohozneanu 2 goluri, Adrian Petrea 4 goluri, Tudor Marta 8 goluri, Paul Sas 2 goluri Marius Grozăvescu 2 goluri, Ioan Stan 1 gol.

Jucătorii care au punctat pentru oaspeţi: Marius Panait 1 gol, Gabriel Burlacu 2 goluri, Attila Eros 2 goluri, Ştefan Tîrzioru 3 goluri, Ioan Tcaciuc 1 gol, Marius Bahan 1 gol, Florin Ciubotariu 2 goluri.

Meciul s-a disputat la Sala Polivalentă din Reşiţa și la el au asistat aproximativ 200 de spectatori, deși intrarea a fost liberă.

Au jucat pentru C.S. Caraş-Severin: Cristian Ionescu, Denis Ionescu, Ilie Vaidasigan, Sebastian Pîrvan, Emilian Marocico, Dan Rohozneanu, Andy Sămînţă, Adrian Petrea, Tudor Marta, Emilian Turcu, Paul Sas, Marius Grozăvescu, Ioan Stan. Antrenor Aihan Omer.

Echipa C.S. Universitar Suceava: Marius Panait, Vitaliy Nenitsa, Mihai Sandu, Gabriel Burlacu, Attila Eros, Ştefan Tîrzioru, Ioan Tcaciuc, Alin Roşu, Andrei Spiridon, Andrei Olariu, Leonte Lazurca, Răzvan Dumitraş, Gavril Ilii, Marius Bahan, Florin Ciubotariu, Gavril Negruseri. Antrenor Răzvan Bernicu.

Echipa antrenată de Aihan Omer are două puncte, la fel ca și adversara sa și mai păstrează șanse teoretice de-a nu ajunge să dispute partide de baraj pentru păstrarea locului în primul eșalon al handbalului masculin românesc.