[AUDIO] Luptătoarea reşiţeancă Alina Vuc a cucerit medalia de argint la Mondialele juniorilor de la Sofia

alina-vucLuptătoarea Alina Vuc a devenit vicecampioană mondială de juniori la 48 kg. Vineri după amiază, 16 august, sportiva din Reşiţa, legitimată în prezent la Steaua Bucureşti, a fost învinsă în finala Campionatului Mondial de lupte de la Sofia, de reprezentanta Bulgariei, Elisa Yankova. Alina Vuc a învins-o în optimi, la Sofia, pe mongola Tsendsuren Altangerel, în sferturi a câştigat în faţa japonezei Shiori Ito, în semifinale s-a impus în disputa cu unguroaica Mercedesz Denes, înainte de a fi învinsă în finală de Iankova.

Alina Vuc, legitimată acum la Steaua Bucureşti şi care a fost descoperită de antrenorul Nicolae Constantin, a fost desemnată sportivul anului 2011 la Federaţia Română de Lupte, după ce a cucerit medalii de bronz la Europenele şi Mondialele de juniori din acel an.

Ascultaţi mai jos declaraţia sportivei Alina Vuc, după finala mondială a categoriei 48 kg:

Campionatul Mondial pentru juniori de la Sofia continuă cu concursul masculin de lupte libere, unde va evolua şi sportivul Vlad Caraş, de la CSM Reşiţa, elevul antrenorului Adrian Dacica.