România a cucerit cinci medalii la Jocurile Mondiale de la Cali, toate la gimnastică aerobică

Corina Constantin, aur la individual feminin, la CaliRomânia a cucerit cinci medalii la Jocurile Mondiale de la Cali (Columbia), toate în concursul de gimnastică aerobică, două medalii de aur şi trei de argint. Corina Constantin (foto) a câştigat aurul la individual feminin, cu 21,450 puncte, devansându-le în finală pe Sara Moreno (Spania), 21,400 p, şi Liubov Gazov (Austria), 21,100 p. A doua medalie de aur a fost cucerită la perechi, de Bianca Becze şi Marius Petruşe, cu 20,450 puncte, la egalitate cu Spania şi Franţa.
O medalie de argint a fost adjudecată în proba de trio, de Anca Surdu, Corina Constantin şi Andreea Bogati, cu 21,355 p, devansate doar de chinezi (21,850 p), la grup (Bianca Becze, Anca Surdu, Cristina Deac, Corina Constantin, Andreea Bogati), cu 20,883 puncte, după China (20,950 p), şi de dans aerobic (Bianca Becze, Dacian Barna, Anca Surdu, Diana Deac, Marius Petruşe, Andreea Bogati, Cristian Iordan, Marius Gavriloaie), 19,000 p, din nou în urma Chinei (19,200 p).
România a ocupat primul loc în clasamentul general după numărul de medalii, înaintea Chinei şi Franţei (câte 4), Spaniei şi Rusiei (câte 3), din 16 ţări participante, cu 144 de sportivi la start, potrivit Federaţiei Române de Gimnastică.
La Jocurile Mondiale 2013, România a participat doar la 3 sporturi (gimnastica aerobică, gimnastica ritmică şi paraşutism). Sursa: Agerpres