CSM Reșița a câștigat amicalul cu Unirea Alba Iulia. Linie dreaptă până la startul Ligii a II-a

794

Fotbaliștii de la CSM Reşiţa continuă seria meciurilor de pregătire în vederea abordării noului sezon al Ligii a 2 a.

Miercuri,24 iulie, în Valea Domanului, rosso-neri au întâlnit formația FC Unirea Alba-Iulia, în cel de al 5-lea meci de verificare.Echipa fanion a județului Caraș-Severin a dispus clar de formația de Liga a III-a, scorul final fiind de 4-1, la pauză 1-1. Golurile rosso-nerilor au fost marcate de: Ene,Danci, Coman și Velici.

La finalul meciului antrenorul rosso-nerilor Leontin Doană a subliniat ce a făcut diferența dintre echipa sa și adversara din Alba Iulia:

Prima repriză, până ne-am intrat în ritm, a fost puțin mai greu. Pregătirea făcută pe munte a făcut diferența pe parcursul meciului. Nu doresc să remarc vreun jucător, remarc echipa, îi felicit pe toți. Sâmbătă, 27 iulie jucăm, acasă, cu o echipă din Serbia în ultimul meci de pregătire. Meciul va avea loc de la ora 12.00. Intrăm în linie dreaptă cu tot lotul valid, doar juniorul Caragea este accidentat”, a spus Leo Doană.

Și noul antrenor al echipei Unirea Alba Iulia, Mihai Manea a apreciat jocul elevilor săi, care s-au reunit cu două zile în urmă pentru antrenamente:

”A fost un meci bun al nostru. Noi venim după doar două zile de pregătire, iar jucătorii mei au făcut o primă repriză foarte bună. Le-am cerut să blocheze atacul echipei reșițene și asta au făcut. Echipa CSM Reșița este una de perspectivă pentru Liga a II-a. Noi suntem la început și mai avem nevoie de jucători, a afirmat Mihai Manea.

Reamintim rezultatele înregistrate de fotbaliștii antrenați de Leotin Doană în meciurile amicale:

Poli Timișoara – CSM Reșița scor 1-1

Ripensia UVT Timișoara – CSM Reșița scor 0-1

FC Universitatea Craiova – CSM Reșița scor 1-2

FC Hermannstadt – CSM Reșița scor 1-0.

CSM Reșița va juca meciul cu Universitatea Cluj vineri, 2 august!

Clubul din Valea Domanului continuă campania de vânzare a abonamentelor pentru noul sezon care va debuta pe 2 august.

Președintele clubului, Cristi Bobar detaliază:

În primul meci al sezonului 2019-2020 al Ligii a II-a, CSM Reșița va juca pe teren propriu cu Universitatea Cluj, vineri, 2 august de la ora 18.00.

Liga 2 – Meciurile Etapei 1

Aug 2, 2019 18:00Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița  –  AS FC Universitatea Cluj
Aug 3, 2019 11:00CS Concordia Chiajna  –  ASC Daco-Getica Bucureşti
Aug 3, 2019 11:00AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele  –  CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu
Aug 3, 2019 11:00ACS ASU Politehnica Timișoara  –  CS Mioveni
Aug 3, 2019 11:00CS Luceafărul Oradea  –  CS Sportul Snagov SA
Aug 3, 2019 11:00SCM Gloria Buzău  –  AFK Csikszereda Miercurea Ciuc
Aug 3, 2019 13:00AFC UTA Arad  –  AFC Dunărea 2005 Călăraşi
Aug 3, 2019 18:00Fotbal Club Rapid  –  ASSCS Farul Constanţa
Aug 4, 2019 13:30FC Metaloglobus Bucureşti  –  FC Petrolul Ploieşti
Aug 6, 2019 19:30Fotbal Club Argeş  –  AFC Ripensia Timișoara