Timișoara devine “Oraşul florilor”. Pot fi admirate adevărate opere de artă la Timfloralis

57

Festivalul florilor Timfloralis îmbracă şi anul acesta, zona centrală a oraşului Timişoara, în captivante forme artistice de structură florală. Timfloralis a ajuns la a cincea ediţie şi a luat naştere din nevoia de a cultiva gustul pentru frumos, fiind emblematic pentru oraşul Timişoara, cunoscut drept “Oraşul florilor”.

În perioada 19 – 21 aprilie 2019, Timişoara va deveni locul de întâlnire şi de expunere a creaţiilor artiştilor florişti locali şi internaţionali, o îmbinare şi armonizare a culorilor vii, a formelor originale, evidenţiindu-se prin diversitatea culorilor şi a speciilor de flori ce vor împânzi Piaţa Victoriei, Piaţa Libertăţii şi Piaţa Unirii. Ediţia din acest an are ca temă “Floral Happiness”.

Vor avea loc expoziţii cu aranjamente florale inedite, târguri de flori, workshop-uri, demonstraţii de decoraţiuni exterioare vegetale, spectacole şi ateliere de grădinărit pentru copii şi adulţi.

Programul festivalului

VINERI:
Piaţa Unirii:
16.00- Mini-Mini Reflex
16.30- Fanfara Big Band
Scena din Piaţa Victoriei:
17.00- Deschiderea oficială a festivalului “Timfloralis”
17.20- floral Denis Kneepkens
18.00-“Dance with Franciska’”
18.15- floral ”Searching for happiness“Alina Nagy-Ghinea şi Marius Schiell
19.00- Moment coregrafic Liceul de Artă Ion Vidu
19.30- “ Timişoara, oraş gradină”- material TVR
20.00 -Concert vocal-simfonic susţinut de Filarmonica Banatul, dirijor: Laurenţiu Muntean, solişti: Narcisa Brumar, Mihaela Ispan, Bogdan Zahariea, Lucian Onita.

SÂMBĂTĂ
scena din Piaţa Victoriei:
12.30- Program muzical –coregrafic -Incubatorul de Artă
14.00- Demonstraţie florală “Happy Inspiring” -Master Florist Teunis Veenema
14.40- Şcoala de balet SuzanArt Dance
17.00- Şcoala de dans Anne Dance Studio
17.30- Chromatick Voice- cântece despre flori
19.00- floral Simona Wesolowski- Zeiţa dacică Bendiş, zeiţa Lunii, a pădurilor, a farmecelor, a nopţii.
19.40- Izabela Toth, Ana Maria Moldovan, Raluca Milin- recital muzical
20.00- Demonstraţie floristică – Master Florist Ioachim Erema
21.00- Prezentare de modă Felix Ramiro Romania

DUMINICĂ:
scena din Piaţa Victoriei
11.30 -Program muzical –coregrafic – Palatul Copiilor
13.00- Scoala de dans şi balet “The Dancers”
13.30- Şcoala de balet “Denisse”
14.00- Demonstraţie de artă florală–Master Florist Teunis Veenema
18.00- floral Denis Kneepkens
18.40-Poka Robert- minirecital
19.00- floral Ella Fodor
19.50-Chic Dance – Iguana Fitness Club
20.00- Cvartet Music

foto Timfloralis/ facebook