Liga I de fotbal și-a derulat runda a 2-a din play-off și play-out

34

Meciurile etapei a 2-a din fazele play-off şi play-out ale Ligii I de fotbal au avut loc de vineri până luni.

Rezultate:
Play-off – Etapa a 2-a

Vineri 15 martie
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Universitatea Craiova 0-1 (0-1), Stadion Municipal – Sfântu Gheorghe
A marcat: Alexandru Mateiu (21).
Arbitru: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) – CCA, Valentin Mateescu (Ploieşti) – LPF

Sâmbătă 16 martie
FC Viitorul Constanţa – FC CFR 1907 Cluj 0-1 (0-0), Academia Hagi – Stadion Central – Ovidiu
A marcat: Adrian Păun (73).
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) – CCA, Paul Mincu (Bucureşti) – LPF

Duminică 17 martie
AFC Astra Giurgiu – FCSB 0-2 (0-2), Stadion ”Marin Anastasovici” – Giurgiu
Au marcat: Harlem Eddy Gnohere (29), Iulian Cristea (32).
Cartonaş roşu: Florin Bejan (Astra, 74).
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Valentin Avram (Bucureşti), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: George Rădulescu (Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) – CCA, Mircea Călin (Bucureşti) – LPF

Play-out – Etapa a 2-a
Sâmbătă 16 martie
AFC Dunărea Călăraşi – CSM Politehnica Iaşi 1-2 (0-0), Stadion ”Ion Comşa” – Călăraşi
Au marcat: Gabriel Iancu (69), respectiv Luís Carlos Almada Soares ”Platini” (82), Florin Gardoş (87).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Dragoş Mihai Iliescu (Craiova); arbitru de rezervă: Iulian Dima (Bucureşti)
Observatori: Eduard Dumitrescu (Piteşti) – CCA, Paul Cazan (Bucureşti) – LPF

Duminică 17 martie
CS Gaz Metan Mediaş – FC Dinamo Bucureşti 2-1 (1-1), Stadion Gaz Metan – Mediaş
Au marcat: Mario Rondon (11), David Caiado (58), respectiv Thanasis Papazoglou (4).
Arbitru: Marian Barbu (Braşov); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Marius Cristian Marchidanu (Brăila); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) – CCA, Constantin Ţolea (Galaţi) – LPF

Luni 18 martie
CS Concordia Chiajna – FC Hermannstadt 2-2 (2-2), Stadion Concordia – Chiajna
Au marcat: Nicolas Gorobsov (16), Thaer Bawab (18), respectiv Juvhel Tsoumou (4), Filip Jazvic (12).
Arbitru: Robert George Dumitru (Sfântu Gheorghe); arbitru de rezervă: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Florin Păunescu (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) – CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) – LPF

FC Voluntari – FC Botoşani 2-1 (1-0), Stadion ”Anghel Iordănescu” – Voluntari
Au marcat: Aissa Laidouni (31), Alexandru Tudorie (89), respectiv Lorand Fulop (64).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), Gabriel Sabin Stroe (Piteşti); arbitru de rezervă: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) – CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) – LPF

Clasamentul final al sezonului regulat:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 CFR 1907 Cluj 26 15 9 2 39-16 54
2 FCSB 26 14 7 5 49-29 49
3 Universitatea Craiova 26 13 6 7 43-24 45
4 Astra Giurgiu 25 11 9 6 36-23 42
5 FC Viitorul Constanţa 26 11 5 10 26-27 38
6 ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 26 10 7 9 32-25 37
7 FC Botoşani 26 9 9 8 31-33 36
8 Politehnica Iaşi 26 10 4 12 28-38 34
9 FC Hermannstadt 26 9 5 11 25-28 32
10 Dinamo Bucureşti 26 8 8 10 29-37 32
11 Gaz Metan Mediaş 26 7 10 9 25-32 31
12 Dunărea Călăraşi 26 4 12 10 16-25 24
13 FC Voluntari 26 4 9 13 30-46 21
14 Concordia Chiajna 26 4 6 16 19-45 18

play-off
1 CFR Cluj 2 2 0 0 4-1 33
2 Universitatea Craiova 2 2 0 0 2-0 29
3 FCSB 2 1 0 1 3-2 28
4 FC Viitorul 2 1 0 1 2-2 22
5 Astra Giurgiu 2 0 0 1 0-3 21
6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 0 0 2 1-4 19

play-out
1 Gaz Metan Mediaş 2 2 0 0 4-1 22
2 Politehnica Iaşi 2 1 0 1 2-3 20
3 Dinamo 2 1 0 1 3-2 19
4 FC Botoşani 2 0 1 1 1-2 19
5 FC Voluntari 2 2 0 0 4-1 17
6 FC Hermannstadt 2 0 1 1 2-4 17
7 Dunărea Călăraşi 2 0 0 2 1-4 12
8 Concordia Chiajna 2 0 2 0 2-2 10