Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturi la turneul de la Shenzhen

Sorana Cîrstea s-a calificat, marţi, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 750.000 de dolari, după ce a învins-o pe franţuzoaica Pauline Parmentier cu 6-2, 6-2.

Cîrstea (28 ani, 84 WTA) s-a impus după aproape 67 de minute de joc în faţa unei adversare mai bine cotate (32 ani, 56 WTA).

Românca nu şi-a pierdut niciodată serviciul, salvând singura minge de break de care a beneficiat Parmentier.

Cîrstea are acum 3-2 în meciurile directe cu Parmentier, precedentele victorii venind în 2011 la Cagnes-sur-Mer şi în 2012 la Wimbledon.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 13.121 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe americanca Alison Riske, care a trecut de rusoaica Evghenia Rodina în optimi, cu 4-6, 6-2, 6-3. Sorana are 4-2 în meciurile directe cu Riske (28 ani, 62 WTA). Cea mai recentă confruntare a avut loc în 2018, la US Open, în primul tur, românca învingând cu 6-3, 3-6, 7-5.