Reșițeanul Florin Pera continuă seria succeselor cu SCM Râmnicu Vâlcea

268

SCM Râmnicu Vâlcea a câştigat, sâmbătă, ediţia a 10-a a Turneului Memorial ”Constantin Tită” la handbal feminin, găzduit de Sala Sporturilor ”Traian” din Râmnicu Vâlcea.

Echipa gazdă, antrenată de reșițeanul Florin Pera, a câştigat toate cele trei partide jucate în competiţie, ultima cu 25-24 în faţa echipei Corona Braşov.

În celălalt meci de sâmbătă, CSM Slatina a trecut de Gloria Buzău cu 26-22.

În clasamentul final, SCM Râmnicu Vâlcea a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de CSM Slatina, 4 puncte, Corona Braşov, 2 puncte, Gloria Buzău, 0 puncte.

Cea mai tehnică jucătoare a fost aleasă spaniola Alicia Fernandez (SCM Râmnicu Vâlcea), titlul de cel mai bun portar a revenit Yuliyei Dumanska (SCM Râmnicu Vâlcea), iar golghetera turneului a fost Sorina Tîrcă. Tehnicianului Gheorghe Sbora i-a fost decernat un premiu pentru dezvoltarea handbalului vâlcean, potrivit paginii de Facebook a clubului local.

Ediţia de anul trecut a Memorialului ”Constantin Tită” a fost câştigată de HC Zalău.

Constantin Tită (1942-2008), supranumit Generalul, şi-a dedicat viaţa sportului vâlcean, fiind primul administrator al Sălii Sporturilor ”Traian”, antrenor al echipei de handbal feminin Voinţa Prundvilchim şi inspector DJST Vâlcea.