Hamilton, la al 5-lea titlu de campion mondial de Formula 1

61

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat pentru a cincea oară în cariera sa titlul de campion mondial de Formula 1, duminică, la finalul Marelui Premiu al Mexicului, încheiat cu victoria olandezului Max Verstappen (Red Bull).

În vârstă de 33 ani, Hamilton l-a egalat cu această ocazie pe legendarul pilot argentinian Juan Manuel Fangio, cvintuplu campion mondial de Formula 1 în anii ’50.

Recordul absolut este deţinut de germanul Michael Schumacher, care a cucerit de şapte ori titlul mondial în cea mai importantă competiţie automobilistică din lume, între 1994 şi 2004.

Olandezul Max Verstappen a trecut primul linia de sosire în Marele Premiu al Mexicului, fiind cronometrat în 1h 38min. 28sec. 851/1000 la finalul celor 71 de tururi de circuit. El a fost urmat în clasamentul final de cei doi piloţi ai echipei Ferrari, germanul Sebastian Vettel (la 17,316 sec) şi finlandezul Kimi Raikkonen (la 9,914 sec).

Lewis Hamilton, care avea nevoie de o clasare între primele şapte locuri pentru a intra în posesia titlului mondial, a ocupat poziţia a patra, la 78,738 sec.

Clasamentul piloţilor:

1. Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes) 358 puncte (campion)
2. Sebastian Vettel (Germania/Ferrari) 294
3. Kimi Räikkönen (Finlanda/Ferrari) 236
4. Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes) 227
5. Max Verstappen (Olanda/Red Bull Racing) 216

Ultimele două curse de Formula 1 ale sezonului vor avea loc în Brazilia (11 noiembrie) şi Emiratele Arabe Unite (25 noiembrie).