Veste foarte bună pentru Simona Halep! Poate intra în istoria tenisului cu acest record

169

Simona Halep va termina al doilea an consecutiv pe locul I WTA, indiferent de rezultatele pe care le va obţine, dacă va mai participa la vreo competiţie. Angelique Kerber, locul 3 mondial, singura jucătoare ce putea să o depăşească în ierarhia WTA, a fost învinsă de chinezoaica Shuai Zhang, locul 45 WTA, în optimile de finală ale China Open

Zhang s-a impus cu scorul de 6-1, 2-6, 6-0, după o oră şi 27 de minute de joc. Ea va evolua în sferturi cu japoneza Naomi Osaka, locul 6 WTA,scrie Telekomsport.ro

Halep a urcat în premieră pe locul I WTA la 9 octombrie 2017 şi de atunci s-a menţinut pe această poziţie, cu excepţia unei scurte perioade după Australian Open, când a pierdut finala şi poziţia de lider în favoarea Carolinei Wozniacki. Daneza nu avea şanse să o întreacă pe Halep, deoarece are de apărat titlul de la Turneul Campioanelor câştigat anul trecut şi premiat cu 1.375 de puncte WTA.

Având asigurat primul loc în topul WTA, Simona Halep va mai bifa o bornă importantă: va intra în rândul celor mai de succes 10 lideri WTA din istoria tenisului în era Open.