CM Rusia 2018: Croația elimină Rusia la penalty-uri și se califică în semifinale

Selecţionata Croaţiei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal 2018, după ce a învins echipa gazdă, Rusia, cu 4-3 la loviturile de departajare, scor 2-2 (1-1, 1-1) la finalul prelungirilor, sâmbătă seara, pe Stadionul Fişt din Soci, în ultimul sfert de finală.

Croaţia va întâlni Anglia în penultimul act, reuşind să joace din nou o semifinală de Cupă Mondială după exact 20 de ani, croaţii obţinând bronzul la ediţia din 1998, care a avut loc în Franţa.

Croaţia, deşi favorită în faţa Rusiei, s-a impus greu, la loviturile de departajare, unde au transformat Marcelo Brozovic, Luka Modric, Domagoj Vida şi Ivan Rakitic, respectiv Alan Dzagoev, Serghei Ignaşevici şi Daler Kuziaev. Au ratat Mateo Kovacic de la croaţi, iar Fedor Smolov şi Mario Fernandes, de la ruşi. În timpul regulamentar, Andrej Kramaric (39), Domagoj Vida (101) au punctat pentru învingători, iar Denis Cerîşev (31) şi Mario Fernandes (115) pentru Rusia.

Meciul a fost unul de un nivel bun, cu mult dramatism, mai ales în prelungiri, echipa gazdă oferind o replică foarte bună Croaţiei.

Primele minute ale partidei au aparţinut gazdelor, dar Cerîşev a fost blocat de Vrsaljko în careu (2), iar apoi Lovren l-a oprit pe Dziuba (5).

”Vatreni” au reuşit să iasă la joc şi un şut-centrare expediat de Rebic (6) a fost respins de Akinfeev. Acelaşi Rebic a reluat cu capul (7), dar balonul s-a dus peste poartă. Rakitic (16) a şutat peste poartă din lovitură liberă de la 20 m, iar Perisic (28) a reluat cu capul pe lângă ţintă, la centrarea lui Vrsaljko.

Rusia a deschis scorul contrar cursului jocului, prin Cerîşev (31), care l-a surprins ieşit pe Subasic cu un şut de la 22 de metri, în vinclul porţii.

Croaţii au egalat pe finalul primei reprize, când Kramaric a trimis cu capul în plasă centrarea lui Mandzukic (39).

La reluare, echipa lui Dalic a încercat să îşi impună jocul, dar oportunităţile care au apărut nu au fost concretizate. Kramaric (52) a reluat spectaculos din foarfecă, dar fără probleme pentru Akinfeev. Perisic (60) a ratat o mare ocazie, şutul său din careu lovind bară.

”Sbornaia” a avut şi ea câteva incursiuni, dar mingea trimisă cu capul de Dziuba (62) nu i-a pus probleme lui Subasic, iar Erohin (72) a trimis mingea peste poartă cu capul.

Modric şi Vrsaljko (76) au avut şuturi blocate de apărarea rusă, iar la ultima ocazie înainte de prelungiri, Subasic a respins şutul la colţul scurt tras din unghi de Smolov (90+4).

Fundaşul Vida a adus Croaţia în avantaj în min. 101, cu o lovitură de cap, mingea strecurându-se în poartă deviată şi de Corluka.

Croaţii au făcut pasul înapoi, iar echipa lui Cercesov a dat curs invitaţiei, însă Subasic (112) a prins şutul puternic al lui Kuziaev. Subasic nu a mai avut ce face în min. 115, la lovitura de cap a brazilianului naturalizat Mario Fernandes, din centrarea lui Dzagoev. Rusia a vizat chiar victoria înainte de şuturile din punctul cu var, dar Subasic a fost la post la şutul lui Zobnin (119).

La loviturile de departajare, fiecare portar a apărat câte un şut (Smolov, respectiv Kovacic), dar diferenţa a fost făcută de ratarea lui Mario Fernandes şi de şansa avută de Modric, mingea sa fiind atinsă de portarul Alinfeev. În optimi, Subasic apărare trei penalty-uri, iar Akinfeev două.

”Sbornaia” nu mai jucase sferturi de finală la o Cupă Mondială din 1970, ca URSS, când a pierdut cu Uruguayul (0-1). Cel mai bun rezultat al său a fost în 1966, când a ocupat locul 4.

Croaţia a pierdut de fiecare dată când a întâlnit echipa ţării gazdă la Cupa Mondială până acum, 1-2 cu Franţa în semifinalele ediţiei 1998 şi 1-3 cu Brazilia în 2014, deşi a condus de fiecare dată. Croaţii au marcat în fiecare din ultimele lor nouă meciuri jucate la Cupa Mondială.

Luka Modric, cu 19 apariţii, este jucătorul croat cu cele mai multe meciuri la turnee finale ale Cupei Mondiale şi EURO. Serghei Ignaşevici a stabilit un nou record pentru Rusia, cu 18 partide la turnee finale.

Rusia – Croaţia 2-2 (1-1, 1-1), după prelungiri; 3-4, la loviturile de departajare
Au marcat: Denis Cerîşev (31), Mario Fernandes (115), respectiv Andrej Kramaric (39), Domagoj Vida (101).
Au executat în ordine loviturile de departajare: Fedor Smolov 0-0 (ratare – apără Danijel Subasic), Marcelo Brozovic 0-1 (gol), Alan Dzagoev 1-1 (gol), Mateo Kovacic 1-1 (ratare – apără Igor Akinfeev), Mario Fernandes 1-1 (ratare – pe lângă), Luka Modric 1-2 (gol), Serghei Ignaşevici 2-2 (gol), Domagoj Vida 2-3 (gol), Daler Kuziaev 3-3 (gol), Ivan Rakitic 3-4 (gol).
Soci, Stadionul Fişt: 44.287 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, sfert de finală

Au evoluat echipele:
Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) – 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignaşevici, 13. Fedor Kudriaşov – 11. Roman Zobnin, 7. Daler Kuziaev – 19. Aleksandr Samedov (21. Aleksandr Erohin, 54), 17. Aleksandr Golovin (9. Alan Dzagoev, 102), 6. Denis Cerîşev (10. Fedor Smolov, 67) – 22. Artem Dziuba (8. Iuri Gazinski, 79). Selecţioner: Stanislav Cercesov.
Rezerve neutilizate: 12. Andrei Lunev, 20. Vladimir Gabulov – 18. Iuri Jirkov, 14. Vladimir Granat, 5. Andrei Semenov, 16. Anton Miranciuk, 15. Alexei Miranciuk.

Croaţia: 23. Danijel Subasic – 2. Sime Vrsaljko (5. Vedran Corluka, 97), 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (22. Josip Pivaric, 74) – 7. Ivan Rakitic, 10. Luka Modric (căpitan) – 18. Ante Rebic, 9. Andrej Kramaric (8. Mateo Kovacic, 88), 4. Ivan Perisic (11. Marcelo Brozovic, 63) – 17. Mario Mandzukic. Selecţioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic – 13. Tin Jedvaj, 15. Duje Caleta-Car, 19. Milan Badelj, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca.

Arbitru: Sandro Ricci; arbitri asistenţi: Emerson De Carvalho, Marcelo Van Gasse (toţi din Brazilia); arbitru de rezervă: Janny Sikazwe (Zambia); arbitru asistent de rezervă: Jerson Dos Santos (Angola)
Arbitru video: Massimiliano Irrati (Italia); arbitri asistenţi video: Roberto Diaz (Spania), Wilton Sampaio (Brazilia), Paolo Valeri (Italia)
Cartonaşe galbene: Lovren (35), Strinic (38), Vida (103), Gazinski (109), Pivaric (114). AGERPRES