Suedia – Coreea de Sud 1-0

Selecţionata Suediei a învins reprezentativa Coreei de Sud cu scorul de 1-0 (0-0), luni, pe stadionul din Nijnîi Novgorod, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Suedia a obţinut o victorie meritată, dintr-un penalty transformat de Andreas Granqvist (65), după un meci în care coreenii nu au tras niciun şut pe poartă.

Asiaticii au început foarte bine, cu presing sus şi au pus probleme scandinavilor în primul sfert de oră al partidei. Treptat, nordicii au pus stăpânire pe joc şi au apărut şi ocaziile mari de gol.

Fundaşul Granqvist a avut o incursiune foarte bună (18), dar a fost blocat in extremis de Kim Younggwon. Marcus Berg a ratat o şansă imensă de gol (20), şutând din 7 metri, dar Jo Hyeonwoo a scos incredibil. Fundaşul Kim Younggwon (20) l-a blocat salvator pe acelaşi Berg. Atacantul suedez a mai avut o oportunitate (43), dar a trimis paralel cu poarta, din unghi.

Suedia a mai avut o ocazie mare în ultimele secvenţe ale primei reprize, când mingea reluată cu capul de Claesson (45+2), a fost deviată in extremis de un fundaş.

În repriza secundă, Forsberg a şutat peste poartă de la 18 metri (49). Sud-coreenii au avut şi ei o primă şansă notabilă, prin Koo (52), care a reluat cu capul foarte periculos pentru poarta lui Olsen, la centrarea lui Kim Minwoo.

Suedia a primit penalty în min. 65, după ce arbitrul a consultat reluările video (VAR), pentru un fault comis de Kim Minwoo la Claesson, iar căpitanul Andreas Granqvist a transformat lovitura de pedeapsă.

Meciul nu a fost prea spectaculos în continuare, asiaticii nereuşind să pună presiune pe poarta suedeză, dar în prelungiri au avut o oportunitate, însă Hwang a trimis cu capul pe lângă din poziţie favorabilă (90+1).

Suedia, învinsă în martie de România în meci amical (1-0 la Craiova), nu reuşise să înscrie în ultimele trei teste dinaintea turneului final.

Nordicii nu au câştigat primul lor meci la o Cupă Mondială din 1958, 3-0 cu Mexic, de atunci înregistrând cinci egaluri şi două eşecuri.

Coreea de Sud a câştigat doar unul din ultimele zece meciuri la Cupa Mondială, 2-0 cu Grecia în prima partidă din 2010.

Sebastian Larsson a jucat meciul său cu numărul 100 în naţionala Suediei, însă el s-a accidentat fiind înlocuit cu Svensson.

În celălalt meci al grupei, Mexicul a învins campioana mondială Germania cu 1-0.

Următoarele partide din grupă vor avea loc sâmbătă 23 iunie, Coreea de Sud – Mexic, la Rostov pe Don (Rostov Arena), şi Germania – Suedia, la Soci (stadionul Fişt).

Suedia – Coreea de Sud 1-0 (0-0)
A marcat: Andreas Granqvist (65 – penalty).
Nijnîi Novgorod, stadion Nijnîi Novgorod
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa F

Au evoluat echipele:
Suedia: 1. Robin Olsen – 6. Ludwig Augustinsson, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 18. Pontus Jansson, 2. Mikael Lustig – 17. Viktor Claesson, 7. Sebastian Larsson (13. Gustav Svensson, 81), 8. Albin Ekdal (15. Oscar Hiljemark, 71), 10. Emil Forsberg – 9. Marcus Berg, 20. Ola Toivonen (22. Isaac Kiese Thelin, 77). Selecţioner: Janne Andersson.
Rezerve neutilizate: 12. Karl-Johan Johnsson, 23. Kristoffer Nordfeldt – 3. Victor Lindeloff Nilsson, 5. Martin Olsson, 14. Filip Helander, 16. Emil Krafth, 19. Marcus Rohden, 21. Jimmy Durmaz, 11. John Guidetti.
Coreea de Sud: 23. Jo Hyeonwoo – 2. Lee Yong, 20. Jang Hyunsoo, 19. Kim Younggwon, 6. Park Jooho (12. Kim Minwoo, 28) – 17. Lee Jaesung, 16. Ki Sungyueng (căpitan), 13. Koo Jacheol (10. Lee Seungwoo, 72) – 11. Hwang Heechan, 9. Kim Shinwook (15. Jung Wooyoung, 67), 7. Son Heungmin. Selecţioner: Shin Tae-yong.
Rezerve neutilizate: 1. Kim Seunggyu, 21. Kim Jinhyeon – 3. Jung Seunghyun, 4. Oh Bansuk, 5. Yun Youngsun, 14. Hong Chul, 22. Go Yohan, 8. Ju Sejong, 18. Moon Seonmin.

Arbitru: Joel Aguilar (El Salvador); arbitri asistenţi: Juan Zumba (El Salvador), Juan Carlos Mora Araya (Costa Rica); arbitru de rezervă: Norbert Hauata (Tahiti)
Arbitru video: Mauro Vigliano (Argentina); arbitri asistenţi video: Taleb Al Marri (Qatar), Abdulrahman Al Jassim (Qatar), Daniele Orsato (Italia)
Cartonaşe galbene: Kim Shinwook (13), Hwang Heechan (55), Claesson (61).