Duel 100% românesc la US Open

78

Ana Bogdan, în turul al doilea de la US Open. Urmează un duel 100% românesc
Intrată direct pe tabloul principal la US Open, Ana Bogdan s-a calificat în turul al doilea, după ce a eliminat-o pe Taylor Townsend.
Partida a fost foarte echilibrată, iar Bogdan s-a impus în 3 seturi, partida durând 2 ore şi 19 minute.
Ana a câştigat primul seţ 6-4, jucătoarea din America a egalat apoi (tot 6-4), într-o manşă în care s-au realizat nu mai puţin de 5 break-uri, iar în decisiv Bogdan a fost mai bună, a condus la un moment dat cu 5-1, reuşind în cele din urmă să-şi adjudece setul al treilea cu 6-3.
În turul următor, Ana Bogdan o va întâlni pe Monica Niculescu: aceasta a trecut de Kristina Mladenovic, într-un meci care a fost iniţial întrerupt din cauza ploii, marţi seara.
Sorana Cîrstea s-a calificat şi ea în turul al doilea la US Open, după victoria cu 6-1, 6-3 contra olandezei Lesley Kerkhove, venită după numai o oră şi 15 minute de joc,scrie digisport.ro