Supercupa României a ajuns la Timișoara

68

Informatica Timişoara a câştigat Supercupa României la fotbal în sală după victoria de marți, de la Lugoj, cu 4-3, în faţa celor de la Autobergamo Deva. În ciuda problemelor financiare din această vară, formaţia reșițeanului Robert Lupu şi-a trecut în cont al doilea trofeu major din palmares, în compania unei echipe cotate cu prima şansă la titlu în viitorul sezon. Informatica și-a conturat victoria încă din prima repriză. La pauză, timișorenii conduceau cu 4-0, datorită golurilor marcate de Felipe Oliveira (2), Savio Valadares şi Stefan Rakic. Autobergamo a revenit în partea secundă și a marcat de trei ori prin Cristian Matei, Florin Matei şi Alpar Csoma, dar n-a mai reușit să egaleze.
Tot marți, la Lugoj a avut loc un meci al legendelor fotbalului din Banat și cei componenți ai echipei naționale. „Tricolorii” s-au impus cu 7-5, dar Iosif Rotariu a fost marele star al partidei, deoarece a marcat patru goluri pentru bănățeni. Partida a fost una caritabilă, banii adunați din biletele de intrare i-au fost donați către Kassandra Rotariu, cea care a suferit o serie de interveții chirugicale.

sursa foto:Informatica Timisoara