Brazilia este noua campioană mondială la handbal feminin

Naţionala feminină de handbal a Braziliei a devenit pentru prima oară în istoria sa campioană mondială, după ce a învins echipa Serbiei cu 22-20 (13-11), în finala disputată duminică, 22 decembrie, la Belgrad. Brazilia este a doua echipă din afara Europei care câştigă titlul mondial, după Coreea de Sud în 1995.

Brazilia este noua campioana mondiala la handbal femininÎn finală, golurile Braziliei au fost marcate de Nascimento (6), Rodrigues (4), Da Silva (4), Amorim (3), Nunes (2), Cavaleiro (2), Piedade (1). Antrenorul noii campioane mondiale este danezul Morten Soubak.

Golurile Serbiei din finală au fost reuşite de Cvijic (5), Lekic (4), Damnjanovic (4), Zivkovic (2), Lekic (2), Krpez (1), Popovic (1), Ognjenovic (1).

Medalia de bronz la Campionatul Mondial 2013 a revenit Danemarcei, care în meciul pentru locul 3 s-a impus în faţa Poloniei cu 30-26 (12-15). Polonia este echipa care a învins România, cu 31-29, în optimile CM 2013.

Brazilianca Eduarda Amorim a fost desemnată cea mai bună jucătoare a Mondialului. Echipa ideală a competiţiei include o altă componentă a naţionalei Braziliei, portarul Barbara Arenhart. Din această echipă mai fac parte Maria Fisker (Danemarca), Sanja Damnjanovic (Serbia), Anita Gorbicz (Ungaria), Susann Mueller (Germania), Sun Hee Woo (Coreea de Sud), Dragana Cvijic (Serbia). Sursa: Agerpres

***

Polonia – Serbia şi Danemarca – Brazilia, sunt meciurile din semifinalele Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia, ediţia 2013.

surprize la Mondialul din Serbia din 2013Polonia, echipa care a eliminat România în optimi, 31-29, a reuşit miercuri seară, 18 decembrie, cel mai bun rezultat din istoria handbalului feminin polonez, calificarea în semifinale.
În sferturile de finală, Polonia a trecut cu 22-21 (11-8) de Franţa, producând cea mai mare surpriză de până acum la acest turneu final. Cealaltă echipă pe care România a învins-o în grupă, Ungaria (21-17), a fost şi ea la un pas de semifinale. Brazilia a învins după prelungiri naţionala Ungariei, deţinătoarea medaliei de bronz la ultimele campionate europene, scor 33-31, dupa ce la finalul timpului regulamentar scorul a fost 26-26.
Danemarca a trecut în sferturi de Germania, cu 31-28 (17-17). Nemţoaicele conduceau în minutul 50 cu 26-24, dar Jensen a marcat de trei ori consecutiv şi a adus echipa nordicelor în avantaj. Steinbach a egalat pentru Germania la 27 în minutul 55, dar aceeaşi Jensen a marcat pentru 28-27, iar în ultimele trei minute danezele au mai marcat de trei ori şi nemţoaicele doar o dată şi au câştigat la trei goluri diferenţă, avantaj pe care îl mai avusese ultima dată în minutul 25, la scorul de 17-14. Golgetera meciului a fost handbalista Germaniei, Sussan Muller, care a marcat 12 goluri din 18 aruncări, din care două de la 7 m.
Serbia a învins în sferturi campioana mondială en-titre, Norvegia, dupa un meci dramatic, scor 28-25. În finalul partidei, Norvegia a marcat doar 4 goluri în ultimele 20 de minute de joc. Serbia a revenit extraordinar de la 16-21 în minutul 39 şi a trecut în avantaj de două goluri în minutul 50, 23-21. Un scenariu similar cu cel din meciul România – Polonia. Serbia a avut chiar 4 goluri avans, 26-22 în minutul 55, după ce a fost condusă în permanenţă din minutul 3, când norvegiengele au avut 3-2. Dragana Cvijic a fost eroina sârboaicelor, cu 8 goluri din 8 aruncări la poartă, 3 de la 7 m şi 5 de pe semicercul de 6 m.
Meciurile din semifinale sunt programate vineri, 20 decembrie, la Belgrad, de la ora 18:30, Brazilia-Danemarca, iar de la ora 21:45, Serbia va întâlni Polonia.
***

Echipele Braziliei, Ungariei, Serbiei şi Norvegiei s-au calificat, luni, 16 decembrie, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia, şi se alătură formaţiilor Germaniei, Franţei, Poloniei şi Danemarcei, astfel că tabloul meciurilor din această fază este complet.
Rezultatele din ultimele patru partide ale optimilor de finală, disputate luni, sunt următoarele:
Brazilia-Olanda 29-23,
Coreea de Sud-Serbia 27-28,
Ungaria-Spania 28-21 şi
Norvegia-Cehia 31-21.
Programul partidelor din sferturile de finală ale Mondialului din Serbia, care se vor desfăşura miercuri, 18 decembrie, şi în care se vor duela şapte echipe europene şi una din America de Sud, este următorul:
Franţa-Polonia,
Germania-Danemarca,
Ungaria-Brazilia şi
Norvegia-Serbia.
Naţionala României a fost eliminată, duminică seară, în optimile de finală de Polonia, cu 31-29 (13-17). Celelalte rezultate de duminică:
Franţa – Japonia 27-19
Danemarca – Muntenegru 22-21
Germania – Angola 29-21.
Echipele eliminate în optimile de finală au încheiat participarea la CM, la care nu s-au mai jucat meciuri de clasament final, exceptând Cupa Preşedintelui, pentru locurile 17-24.
România a încheiat anterior grupa D preliminară pe locul doi, rezultatele sale fiind următoarele: 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia, 23-26 cu Germania, 21-17 cu Ungaria şi 29-23 cu Cehia. Sursa: Mediafax
***

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă neaşteptat de Polonia cu 31-29 (13-17), duminică, 15 decembrie, la Novi Sad, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia, după un meci pe care l-a avut în mână.
Romania invinsa de Polonia la Mondialul din 2013România a avut un ultim sfert de oră catastrofal, pierzând după ce avea 25-21 (45). Tricolorele au marcat un singur gol între minutele 45 şi 58, astfel că Polonia a reuşit să întoarcă scorul. Ca şi în precedentele partide, echipa României a intrat mai greu în meci, fiind condusă cu 2-0 (min. 2) şi 3-1 (min. 4). Tricolorele au reuşit egalarea în min. 6 (3-3), iar în minutul 9 au condus pentru prima oară, cu 5-4. De la 7-7 (12), România a punctat de patru ori la rând şi s-a desprins la 11-7 (18). Polonia a reuşit să se apropie la două goluri, 10-12 (22), după două goluri marcate în inferioritate numerică, însă echipa antrenată de Gheorghe Tadici a refăcut diferenţa şi la pauză România conducea cu 17-13.
Repriza a doua începea sub auspicii bune pentru echipa noastră, care s-a distanţat în premieră la cinci goluri, 18-13 (31), dar cu timpul ecartul s-a micşorat. În min. 43 diferenţa era de doar două goluri pentru România, 23-21, dar tricolorele au refăcut-o imediat (26-22, 48). Au urmat minute bune în care echipa noastră nu a mai găsit drumul spre poartă, iar apărarea a cedat aproape la fiecare atac, astfel că de la 26-22 scorul a devenit 26-29 (58). România a pierdut un meci în care a condus peste 50 de minute pe tabela de marcaj, în faţa unei formaţii foarte ambiţioase.

Au evoluat echipele:
Polonia: Malgorzata Gapska, Anna Wysokinska – Monika Stachowska, Iwona Niedzwiedz (2 goluri), Karolina Siodmiak, Kinga Grzyb (7), Karolina Kudlacz (4), Katarzyna Koniuszaniec (1), Alina Wojtas (9), Karolina Semeniuk-Olchawa (2), Karolina Szwed-Orneborg, Malgorzata Stasiak, Patrycja Kulwinska (6), Kinga Byzdra. Selecţioner: Kim Rasmussen.
România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Adriana Nechita (3), Aneta Pîrvuţ, Adriana Ţăcălie, Luciana Marin (1), Crina Pintea, Cristina Neagu (10), Aurelia Brădeanu (6), Oana Manea (4), Gabriela Perianu, Eliza Buceschi (1), Valentina Ardean (4). Selecţioner: Gheorghe Radici.
Arbitri: Ivan Mosorinski, Aleksandar Pandzic (ambii din Serbia); Delegat IHF: Naser Abu-Marzouq (Kuweit)
În sferturi, Polonia va întâlni echipa Franţei, care a dispus în optimi de Japonia cu 27-19. Sursa: Agerpres
***

Naţionala feminină de handbal a României a învins echipa Cehiei cu 29-23 (14-7), vineri seara, 13 decembrie, la Novi Sad, şi a terminat pe locul al doilea Grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.
Romania invinge Cehia in ultimul meci din grupa D, la MondialeÎn urma acestei clasări, România va juca împotriva Poloniei în optimile de finală, duminică, la Novi Sad (21,15, ora României).
România a făcut primele zece minute foarte slabe, deşi a deschis scorul (1-0, min. 1), ratând o aruncare de la 7 metri (Buceschi) şi primind trei goluri 91-3, min. 9). Apoi totul a început să funcţioneze excelent, Paula Ungureanu a închis poarta, iar fetele antrenate de Gheorghe Tadici au marcat gol după gol, scorul devenind în scurt timp 6-3 (min. 14). România şi-a confirmat valoarea superioară şi, în ciuda unor greşeli inerente, s-a desprins pe tabela de marcaj, mai întâi la patru goluri, 8-4 (17), iar apoi la şapte goluri, 12-5 (23), după patru goluri consecutive. Diferenţa s-a menţinut până la pauză, 14-7, Paula Ungureanu apărând şi două aruncări de la 7 metri.
Tricolorele au început excelent repriza secundă, marcând cinci goluri la rând, astfel că scorul a ajuns la 19-7 (35). A urmat un veritabil ”turnover”, cu apărarea făcând figuraţie şi cinci goluri la rând înscrise de cehoaice, 19-12 (40). Perioada slabă a continuat, echipa noastră reuşind un singur gol timp de zece minute, în timp ce adversarele au punctat de nouă ori, pentru 20-16 (45). Tadici a reintrodus-o în poartă pe Paula Ungureanu şi echipa noastră a câştigat încredere refăcând din diferenţă, până la nouă goluri, 26-17 (51). România nu a mai avut emoţii până la final, chiar dacă Cehia a mai redus ecartul, scorul final fiind de 29-23.
Paula Ungureanu a fost desemnată, pentru a doua oară, cea mai bună jucătoare a partidei, având 15 mingi salvate din 27 de şuturi, procentaj de 56 la sută.

România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Aneta Pîrvuţ (1 gol), Adriana Nechita (2), Laura Chiper (3), Luciana Marin (4), Adriana Ţăcălie (1), Aurelia Brădeanu (1), Crina Pintea (3), Oana Manea, Georgiana Ciuciulete (1), Cristina Neagu (5), Gabriela Perianu (1), Nicoleta Dincă (3), Eliza Buceschi (3), Valentina Ardean (1). Selecţioner: Gheorghe Tadici.
Cehia: Barbora Ranikova, Lucie Satrapova – Jana Knedlikova (3), Katerina Keclikova (4), Romana Chrenkova (3), Pavla Poznarova, Kristyna Salcakova (1), Petra Ruckova, Hana Kutlvasrova (3), Klara Cerna (2), Petra Vitkova (2), Michaela Hrbkova (1), Iveta Luzumova (4), Helena Sterbova, Martina Crhova, Dominika Selucka. Selecţioner: Jan Basny.
Arbitri: Ivan Mosorinski, Aleksandar Pandzic (ambii din Serbia).
Delegat IHF: Leon Kalin (Slovenia).
Germania, care a învins Ungaria la limită, cu 27-26, a câştigat grupa cu punctaj maxim, 10 puncte, urmată de România, 8 p, Ungaria, 6 p, Cehia, 4 p, Tunisia, 2 p, Australia, 0 p. În alt joc, Tunisia a învins Australia cu 24-15. Sursa: Agerpres

***

Şase meciuri din cadrul Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia s-au disputat joi, 12 decembrie, în grupele C şi D, 15 echipe, între care şi naţionala României, fiind calificate în optimile de finală.
Romania-a-invins-UngariaTricolorele au învins, joi, în partida cu Ungaria, cu scorul de 21-17 (8-10), fiind calificate în optimile de finală, cu 6 puncte în clasamentul grupei D.
Rezultatele înregistrate joi:
Grupa C: Paraguay-Spania 9-29, Polonia-Argentina 31-17şi Angola-Norvegia 21-26;
Grupa D: Australia-Cehia 10-34, Germania-Tunisia 26-20 şi România-Ungaria 21-17.
După patru meciuri disputate în grupa D, naţionala României are un bilanţ de trei victorii – 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia şi 21-17 – şi o înfrângere, 23-26 cu Germania, având 6 puncte în clasament.
Clasamentul grupei D este următorul: 1. Germania 8 puncte, 2. România 6, 3. Ungaria 6, 4. Cehia 4, 5. Tunisia 0, 6. Australia 0 puncte.
După meciurile de miercuri şi joi, favoritele şi-au asigurat calificarea în optimile de finală, cu o etapă înaintea încheierii meciurilor din grupe, după cum urmează: Franţa, Coreea de Sud, Munteneagru şi Olanda (grupa A), Brazilia, Danemarca, Serbia (B), Norvegia, Polonia, Angola, Spania (C), Ungaria, Germania, România şi Cehia (D).
Vineri, în ultima zi a fazei grupelor, se vor juca meciuri în toate cele patru grupe, tricolorele urmând a se duela cu Cehia. Rezultatele de vineri vor stabili ierarhia finală, care este importantă pentru “încrucişarea” din optimile de finală, între echipele calificate din grupele A-B, respectiv C-D.
Programul partidelor de vineri:
Grupa A: Congo-Republica Dominicană, Franţa-Coreea de Sud, Muntenegru-Olanda;
Grupa B: Japonia-Algeria, Serbia-China, Danemarca-Brazilia;
Grupa C: Argentina-Paraguay, Angola-Spania, Norvegia-Polonia;
Grupa D: Tunisia-Australia, Ungaria-Germania, România-Cehia. Sursa: Mediafax
***

Rezultate înregistrate în partidele disputate, miercuri, 11 decembrie, la Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia, în grupele A şi B, echipa României urmând să evolueze joi, în grupa D, cu Ungaria.
Scorul competiţiei, până în prezent, s-a înregistrat, miercuri, în grupa A, în meciul dintre Republica Dominicană şi Coreea de Sud, 20-51.
Rezultatele complete ale meciurilor jucate miercuri sunt următoarele:
Grupa A: Republica Dominicană-Coreea de Sud 20-51, Olanda-Congo 33-21, Franţa-Muntenegru 17-16
Grupa B: Brazilia-Japonia 24-20, Algeria-China 25-27 şi Serbia-Danemarca 23-22.
După trei meciuri disputate în grupa D, naţionala României are un bilanţ de două victorii – 27-17 cu Tunisia şi 32-13 cu Australia – şi o înfrângere, 23-26 cu Germania, ocupând locul trei înaintea partidelor de joi.
În grupa C se vor juca meciurile Paraguay-Spania, Polonia-Argentina şi Angola-Norvegia, iar în grupa D vor avea loc partidele Australia-Cehia, Germania-Tunisia şi România-Ungaria.
Vineri, în ultima zi a fazei grupelor, se vor juca meciuri în toate cele patru grupe, tricolorele urmând a se duela cu Cehia. Sursa: Mediafax
***

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Germania cu 26-23 (13-12), marţi seara, 10 decembrie, la Novi Sad, într-un meci din Grupa D a Campionatului Mondial din Serbia.

Romania la prima infrangere la Mondialul din Serbia

Echipa României a alternat momentele bune cu unele slabe în al treilea joc al său din grupă, diferenţa făcându-se la exactitatea din punctul de la 7 metri, din care tricolorele au ratat de nu mai puţin de şase ori (Marin – 2, Neagu – 2, Brădeanu – 1, Nechita – 1).
Germania a început bine meciul şi a condus cu 1-0 (min. 4) şi 4-1 (7). Echipa noastră a revenit în joc, după momente mai puţin reuşite, şi s-a apropiat la un singur gol, 4-3 (9). Jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici nu şi-au găsit ritmul în atac, iar în apărare au fost surprinse de aruncări în forţă de la 9 metri, astfel că scorul a devenit 8-4 (16), iar apoi 10-5 (17). România reuşit să se apropie pe tabelă, la 10-8 (21), profitând de momentele de superioritate numerică, iar la pauză diferenţa a fost de doar un gol în favoarea Germaniei, 13-12, ultimul gol al tricolorelor fiind reuşit în inferioritate. România a ratat nu mai puţin de trei aruncări de la 7 metri în prima repriză (Brădeanu – 1, Marin – 2).
Repriza a doua a început slab pentru echipa noastră, cu trei goluri încasate şi un nou 7 metri irosit (Nechita). Germania a avut 16-12 (33), 20-14 (43) şi 21-15 (44), fetele noastre marcând doar trei goluri în primul sfert de oră de la reluare. Apoi, Neagu şi Brădeanu au început să găsească mai multe soluţii, echipa s-a apărat mai bine şi diferenţa a scăzut la trei goluri (21-18) şi apoi la două (23-21, min. 53). În cele din urmă, Germania a reuşit să învingă cu 26-23 şi România va avea un drum dificil de parcurs în continuare.

Germania: Clara Woltering – Marlene Zapf, Saskia Lang, Natalie Augsburg (2 goluri), Wiebke Kethorn, Anna Loerper (2), Kim Naidzinavicius (4 goluri), Laura Steinbach (4), Anja Althaus (1), Nadja Nadgornaja (2), Susann Muller (11). Selecţioner: Heine Jensen.
România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Crina Pintea, Adriana Nechita (6), Cristina Neagu (4), Aurelia Brădeanu (2), Adriana Ţăcălie, Gabriela Perianu (3), Luciana Marin (3), Valentina Ardean-Elisei (1), Georgiana Ciuciulete (3), Oana Manea (1). Selecţioner: Gheorghe Tadici.
Arbitri: Anders Birch, Dennis Stenrand (ambii din Danemarca); Delegat IHF: Leon Kalin (Slovenia).
În celelalte meciuri din grupa D, Cehia a învins Tunisia cu 28-24 (15-14), iar Ungaria a surclasat Australia cu 39-15.
România va juca următorul meci contra Ungariei, joi, de la ora 20,15. Sursa: Agerpres
***

Şase partide din grupele C şi D ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia s-au disputat luni, 9 decembrie, selecţionata României învingând Australia, cu 32-13 (16-7). Naţionala tricoloră este astfel, liderul grupei D, după două etape.
Australia-România 32-13.
România a fost victorioasă şi în meciul de debut, 27-17 cu Tunisia, astfel că are 4 puncte şi este liderul clasamentului grupei D. Germania (locul 2) şi Ungaria (3) au şi ele câte 4 puncte, dar golaveraj inferior, în timp ce Cehia (4), Tunisia (5) şi Australia (6) nu au niciun punct.
Marţi vor avea loc meciuri în toate cele patru grupe, tricolorele urmând să se dueleze cu Germania, de la ora 18.
Partidele aflate marţi în program sunt:
Grupa A: Coreea de Sud-Congo, Muntenegru-Republica Dominicană, Olanda-Franţa;
Grupa B: China-Japonia, Brazilia-Serbia, Danemarca-Algeria;
Grupa C: Polonia-Angola, Spania-Argentina, Norvegia-Paraguay;
Grupa D: Cehia-Tunisia, Germania-România, Ungaria-Australia.
Echipa României va juca la Novi Sad până în optimile de finală. Campioana mondială en-titre este Norvegia, la ediţia din 2011 România clasându-se pe locul 13. România are în palmares trei medalii mondiale: aur în 1962, respectiv argint în 1973 şi 2005. Cea mai slabă clasare a tricolorelor la CM a fost la ediţia din 2001, locul 17. De asemenea, trebuie remarcat faptul că România este singura echipă naţională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957. Sursa: Mediafax
***

Unsprezece partide din prima etapă a Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia s-au jucat sâmbãtã, 7 decembrie, naţionala României învingând Tunisia, cu 27-17 (15-8), în grupa D.
În celelalte partide s-au înregistrat rezultatele:
Grupa A (meciurile se joacă la Belgrad): Muntenegru-Coreea de Sud 24-22, Franţa-Congo 31-13, Olanda-Republica Dominicanã 44-21;
Grupa B (la Nis): Brazilia-Algeria 36-20, Danemarca-China 44-21;
Grupa C (Zrenjanin): Angola-Argentina 33-23, Polonia-Paraguay 40-6, Norvegia-Spania 22-20;
Grupa D (Novi Sad): Ungaria-Cehia 35-27, Germania-Australia 36-15, România-Tunisia 27-17.
Campionatul Mondial de handbal feminin din Serbia a fost deschis, vineri, prin partida dintre naţionala gazdă a competiţiei, Serbia, şi Japonia, în grupa B, scorul fiind 28-26.
Duminicã se vor juca meciuri doar în grupele A şi B, dupã programul: Coreea de Sud-Olanda, Congo-Muntenegru, Republica Dominicanã-Franţa (grupa A), respectiv China-Brazilia, Algeria-Serbia şi Japonia-Danemarca (B).
Luni vor avea loc meciurile din etapa a II-a în grupele C şi D. Echipa României va juca la Novi Sad până în optimile de finală.
Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, meciurile fiind programate în 15-16 decembrie, la Belgrad şi Novi Sad. Partidele din sferturile de finală vor avea loc în 18 decembrie, în aceleaşi oraşe, iar semifinalele şi finalele pentru medalii, în 20 şi 22 decembrie, la Belgrad.
Campioana mondialã en-titre este Norvegia, la ediţia din 2011 România clasându-se pe locul 13. România are în palmares trei medalii mondiale: aur în 1962, respectiv argint în 1973 şi 2005. Cea mai slabã clasare a tricolorelor la CM a fost la ediţia din 2001, locul 17.
De asemenea, trebuie remarcat faptul cã România este singura echipă naţională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957. sursa: Mediafax

***

Campionatul Mondial de handbal feminin a început vineri seara, 6 decembrie, cu un meci din grupa B. Ţara-gazdă Serbia a învins Japonia cu 28-26.

Echipa României este singura naţională din lume care a participat la toate Campionatele Mondiale, 21 în total. România face parte din grupa D şi va lupta pentru calificarea în optimi contra Ungariei, Cehiei, Germaniei, Australiei şi Tunisiei. Toate meciurile din această grupă se vor juca la Novi Sad, în vreme ce meciurile din celelalte grupe vor avea loc la Nis, Zrenjanin sau Belgrad. Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în faza următoare.