ACS Poli Timișoara a făcut un pas important spre rămânerea în primul eșalon

64

ACS Poli Timișoara a învins formația ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad cu 2-1, luni seară, pe stadionul “Dan Păltinișanu” din Timișoara, în prima manșă a barajului pentru Liga I de fotbal.

Echipa de prim eșalon a marcat de două ori în decurs de doar patru minute, prin Pedro Henrique (22) și Gabriel Cânu (25), al doilea înscriind dintr-o poziție suspectă de ofsaid. Oaspeții, care nu au contat în ofensivă în prima parte a meciului, au redus din diferență după pauză, prin Sorin Strătilă (52).

Poli a rămas în zece oameni în minutul 65, când George Neagu a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Timișorenii au avut o bară în prelungirile partidei (90+1), prin Cristian Boșcan.

Poli a ratat mai multe ocazii mari de gol în special în prima repriză a partidei. UTA ar fi trebuit să primească un penalty în prima repriză, la o intervenție imprudentă a lui Bocșan asupra lui Adrian Petre.

Partida retur se va disputa în data de 15 iunie, la Șiria, de la ora 17,30.

ACS Poli Timișoara a ocupat locul 12, antepenultimul, în Liga I, în timp ce UTA s-a clasat pe poziția a treia în Liga a II-a.

ACS Poli Timișoara — ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad 2-1 (2-0), stadionul “Dan Păltinișanu” — Timișoara

Au marcat: Pedro Henrique (22), Gabriel Cânu (25), respectiv Sorin Strătilă (52).

Cartonaș roșu: George Neagu (ACS Poli, 65).

Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Mircea Orbuleț (București); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (București)

Observatori: Stan Prodan (Alexandria) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF,scrie Agerpres.ro