Piloţii de la Mercedes au dominat antrenamentele din Marele Premiu al Spaniei

44

Echipa Mercedes a dominat primele două antrenamente din Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei.

Într-un final de săptămână în care monopostul german a fost modificat radical, Lewis Hamilton și Valtteri Bottas au început cu rezultate foarte bune și au fost despărțiți la finalul zilei de nouă sutimi de secundă.

În ambele sesiuni, Ferrari a fost cea de-a doua echipă, cu Kimi Raikkonen și Sebastian Vettel la 3 zecimi de secundă.

Simetria s-a păstrat și de la locul 5 în jos. Red Bull Racing și Renault F1 au blocat top 8-ul. Max Verstappen și Daniel Ricciardo au fost urmați de Nico Hulkenberg și Jolyon Palmer,scrie digisport.ro

În primul tur parcurs din antrenamentul cu numărul 1, Fernando Alonso a avut o cedare de motor și a încheiat ziua ultimul. Alonso este singurul pilot spaniol care a câștigat un Mare Premiu de Formula 1.

Antrenamentul cu numărul 3 se va desfășura sâmbătă, de la ora 12:00, iar calificările vor fi de la ora 15:00.

Marele Premiu al Spaniei are loc duminică de la ora 15.00.

sursa foto:digisport.ro