BC Timișoara revine cu victorie

BC TimisoaraBC Timișoara a lăsat în urmă trei meciuri fără succes și a arătat un baschet de calitate, mai ales pe faza ofensivă, ceea ce i-a adus o victorie surpriză împotriva echipei CSU Sibiu, care înaintea rundei ocupa locul 1, la egalitate cu Ploieștiul.
Alb-violeții au început meciul de sâmbătă, 30 noiembrie, mult mai bine, au condus 38 din cele 40 de minute și s-au impus cu 95-88 în această etapă când banca tehnică a fost asigurată interimar de Nenad Mandic și Cristian Bota. Timișoara a avut între cinci și zece puncte avantaj mai mereu, însă vizitatorii au amenințat victoria în sfertul al treilea, când s-au aflat în avantaj (57-55, 64-63). A fost sfertul fără punct marcat pentru coșgeterul Zlatko Jovanovic, care adunase 26 în prima jumătate a întâlnirii. Zlaja a revenit în sfertul ultim, a încheiat partida cu o linie de statistică excepțională și a securizat victoria. Purtătorul maieului cu numărul 5 reușește 30 sau mai multe puncte pentru a treia oară în acest campionat.
Titularii posturilor mici, Jovanovic și Panic, au înscris 62% din puncte, iar sub panou Radulovic și Toth au fost mult mai folositori decât în precedentele etape.
BC Timișoara – CSU Sibiu 95-88 (29-22, 24-29, 15-14, 27-23).
BCT, primul 5: Jovanovic (40 minute jucate) 36 puncte, 7 pase decisive, Panic 23 puncte, 4 recuperări, Johnson 9 puncte, Volkus 2 recuperări, Radulovic 15 puncte, 7 recuperări. De pe bancă: Toth 4 puncte, 5 recuperări, Conley 4 puncte, 2 recuperări, Lăpuște 4 puncte.
Sibiu: Bojovic 30 puncte, 8 recuperări.
Etapa viitoare programează derbyul Timișoarei, Timba – BCT, sâmbătă, 7 decembrie. Sursa: bctimisoara.ro