Larisa Iordache a încheiat pe locul doi etapa de Cupă Mondială de gimnastică de la Stuttgart

Larisa IordacheRomânca Larisa Iordache a ocupat locul al doilea în concursul de individual compus din cadrul etapei de Cupă Mondială la gimnastică artistică de la Stuttgart, sâmbătă, 30 noiembrie, cu un punctaj de 57,998, devansată la o mică diferenţă de americanca Elizabeth Price, 58,032 puncte. Italianca Vanessa Ferrari a ocupat locul al treilea, cu 56,866 p, pe patru s-a clasat elveţianca Giulia Steingruber, 56,699 p, a cincea a fost britanica RubyHarrold, 55,099 p, a şasea s-a clasat Carlotta Ferlito (Italia), 54,199 p, pe şapte a terminat germanca Elisabeth Seitz, 53,932 p, iar pe opt a încheiat Briannah Tsang (Canada), cu 50,132 p.

Iordache a început cu un loc trei la sărituri (14,933 p), devansată de Price (15,700) şi Steingruber (15,400), iar apoi s-a clasat doar a şasea la paralele (13,466), în timp ce rivala sa Price, a terminat pe doi, cu 14,466 p. Larisa Iordache a reuşit să se impună la bârnă, cu 15,166 p, devansându-le pe Ferrari (14,433) şi Steingruber (13,633), în timp ce la sol, ultimul aparat, Iordache s-a clasat pe locul secund, cu 14,433, după Ferrari (14,833) şi înaintea americancei Price (14,366).

Larisa Iordache, medaliată cu bronz la sol la Mondialele de la Antwerp, dar şi campioană europeană la bârnă şi vicecampioană europeană la individual compus la Moscova, a avut evoluţii apreciate în ultima vreme, ieşind învingătoare la ”Memorialul Arthur Gander”, în Cupa Elveţiei, dar şi la concursul Elite Gym Massilia.

Cupa Mondială mai programează etape la Glasgow (7 decembrie), Greensboro (SUA, 1 martie 2014) şi Tokyo (Japonia, 5-6 aprilie 2014). Sursa: Agerpres