Selecţionata de handbal feminin a României a pierdut ambele meciuri-test cu Danemarca

infrangere in meciurile de pregatire din DanemarcaNaţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de formaţia Danemarcei cu scorul de 26-21 (12-10), duminică seara, 24 noiembrie, la Horsens, într-un meci de pregătire pentru Campionatul Mondial din Serbia.

România a evoluat bine în primele 25 de minute, a condus cu 3-1, 4-2, iar apoi s-a desprins chiar la patru goluri, 7-3. Danemarca a revenit pe finalul primei reprize, egalând în min. 26, 9-9, iar la pauză a intrat în avantaj, 12-10.

Echipa gazdă şi-a mărit avansul la 13-10 în debutul părţii secunde, dar tricolorele au avut un zvâcnet de orgoliu, egalând, 13-13 (39). Danemarca s-a mai desprins o dată la 16-13, iar după ce România a reuşit să se apropie la un singur gol, 18-17, gazdele au luat jocul pe cont propriu şi au câştigat cu 26-21. Sâmbătă, Danemarca se impusese la Sonderborg cu 23-22 (9-13).

Golurile echipei daneze au fost marcate duminică de Ann Grete Norgaard – 6, Jane Schumacher – 5, Maria Fisker – 3, Louise Burgaard – 3, Stine Jorgensen – 3, Line Jorgensen – 3, Susan Thorsgaard – 2, Trine Ostergaard – 1. Sursa: Agerpres