Levente ReveszTrei recorduri naţionale, unul la 200 m fluture masculin şi două la 100 m mixt masculin, au fost stabilite sâmbătă, în ziua a treia a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt, de 25 m, de la Hunedoara.

Andrei Răzvan Grădinaru (18 ani, CS Farul Constanţa) a reuşit două recorduri la 100 m mixt, unul în serii (57 sec 16/100) şi altul în finală (57 sec 14/100). Vechea performanţă îi aparţinea din 10 noiembrie 2012 (tot la Hunedoara) şi era de 57 sec 46/100.

În seriile probei masculine de 200 m fluture, Ştefan Andrei Vătăşescu (18 ani, CS Olimpia Bucureşti) a stabilit şi el un nou record naţional, cu timpul de 2 min 00 sec 96/100. Fostul record îi aparţinea lui Constantin Tudose (CSS Ploieşti), 2 min 01 sec 12/100, şi fusese stabilit pe 14 noiembrie 2009 la Hunedoara. În finală, Vătăşescu a fost cronometrat în 2 min 01 sec 90/100.

Dinamovista Ionela Cozma şi-a mai adăugat două titluri în palmares, ajungând la şase cucerite la Hunedoara.

Rezultatele de sâmbătă:

FEMININ

50 m liber

1. Ionela Cozma (CS Dinamo Bucureşti) 00:25:56

2. Cristina Georgeta Tătar (CSU Piteşti) 00:26:36

3. Andreea Puchiu (CSA Steaua Bucureşti) 00:26:60

200 m bras

1. Florin Alexandra Ilie (CS Petrolul Ploieşti) 02:36:59

2. Adelina Elena Buzdugan (CSS Hunedoara) 02:39:55

3. Mariana Buzatu (CSA Steaua) 02:43:26

100 m fluture

1. Alexandra Dobrin (CSU Piteşti) 01:02:55

2. Carina Bianca Macavei (CSM Cluj) 01:03:68

3. Bianca Izabella Răduţă (CSM Piteşti) 01:04:75

3. Nicoleta Alexandra Zboiu (CS Dinamo) 01:04:75

200 m liber

1. Ionela Cozma (CS Dinamo) 02:03:13

2. Bianca Izabella Răduţă (CSM Piteşti) 02:04:35

3. Anamaria Beatrice Stoiciu (CSA Steaua) 02:07:53

100 m mixt

1. Andreea Puchiu (CSA Steaua) 01:04:71

2. Cristina Georgeta Tătar (CSU Piteşti) 01:06:21

3. Bianca Diana Drăguşin (CSM Braşov) 01:07:22

MASCULIN

50 m spate

1. Daniel Macovei (ACS Delfinul Bucureşti) 00:25:16

2. Cătălin Paul Ungur (CSM Braşov) 00:25:22

3. Marius Radu (CSM Drobeta Tr. Severin) 00:26:45

100 m bras

1. Levente Revesz (CSM Timişoara) 01:02:95

2. Andrei Răzvan Grădinaru (CS Farul) 01:03:12

3. Ionuţ Bogdan Stroe (Bucharest Sport Club) 01:03:82

200 m fluture

1. Ştefan Andrei Vătăşescu (CS Olimpia) 02:01:90

2. Alexandru Bănciulescu (CS Dinamo) 02:04:80

3. Horia Ştefan Cristea (CSM Braşov) 02:05:67

100 m mixt

1. Andrei Răzvan Grădinaru (CF Farul Constanţa) 00:57:14 – nou record naţional

2. Norbert Trandafir (CSM Bacău) 00:57:25

3. Alin Coste (CSM Braşov) 00:57:33

1.500 m liber

1. Florin Alexandru Raiu (CS Dinamo) 15:43:60

2. Alin Alexandru Artimon (CSM Drobeta Tr. Severin) 16:04:68

3. Bogdan Alexandru Fodor (CSA Steaua) 16:23:43