România a câștigat concursul de gimnastică pe echipe de la Marsilia. Larisa Iordache a fost prima la individual compus

Elite Gym MassiliaConcursul Master de gimnastică artistică de la Marsilia, a 4-a ediţie a ‘Elite Gym Massilia’, a fost câştigat, pe echipe, de România (Larisa Iordache, Andreea Munteanu, Anamaria Ocolişan, Ştefania Stănilă), sportivele din ţara noastră ocupând, prin Larisa Iordache, învingătoare, şi Andreea Munteanu primele 2 locuri la individual compus, într-o competiţie de foarte bun nivel, la care au participat gimnaste din 7 ţări.

În competiţia pe echipe, România a ocupat detaşat primul loc, cu un total de 167,300 puncte, fiind urmată de Rusia – 164,400, Marea Britanie – 162,750, Franţa – 161,850, Canada – 160,250, Canada Open – 158,500, Belgia – 157,375 şi Germania – 147,250.

Echipa ţării noastre a fost condusă în forţă de lidera Larisa Iordache, care şi-a adjudecat concursul individual compus, cu 57,525 puncte, obţinând cele mai bune note la sărituri (15,125), bârnă (14,625) şi sol (14,225), fiind secundată cu brio de Andreea Munteanu, cu 55,675 (egala Larisei Iordache la bârnă, 14,675 şi a doua la sol, cu 13,750), locul 3 fiind ocupat de rusoaica Ekaterina Kramarenko – 54,825. A 9-a la individual compus, din 32 de sportive clasate, Anamaria Ocolişan a obţinut a 3-a notă la sărituri, cu un promiţător 14,950.

Ca un element de culoare, în cadrul acestui veritabil festival al gimnasticii s-au desfăşurat întreceri şi pentru junioare mici şi copii, surpriza organizatorilor fiind că premierile la aceste categorii au fost efectuate de Larisa Iordache, vedeta competiţiei.Sursa:Agerpres