Lewandowski, al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale

Atacantul polonez Robert Lewandowski a marcat al doilea cel mai rapid gol din istoria turneelor finale ale Campionatului European de fotbal, după un minut și 40 de secunde, joi seara, la Marsilia, în meciul cu Portugalia, din sferturile de finală ale EURO 2016.

Lewandowski nu este depășit decât de rusul Dimitri Kiricenko, atacant care a înscris după doar 67 de secunde în meciul dintre Rusia și Grecia, la EURO 2004.

Cele mai rapide goluri din istoria EURO

1. Dimitri Kiricenko (Rusie) — 1 minut 7 secunde contra la Greciei (2-1), la EURO 2004
  2. Robert Lewandowski (Polonia) — 1 minut 40 secunde contra Portugaliei (1-1, 3-5 la loviturile de departajare), la EURO 2016

3.Robbie Brady (Irlanda) — 2 minute contra Franței (1-2), la EURO 2016

1. Serghei Aleinikov (URSS) — 2 minute 7 secunde contra Angliei (3-1), la EURO 1988
  2. Petr Jiracek (Cehia) — 2 minute 14 secunde contra Greciei (2-1), la EURO 2012
  3. Alan Shearer (Anglia) — 2 minute 14 secunde contra Germaniei (1-1, 6-5 la loviturile de departajare), la EURO 1996
  4. Michael Owen (Anglia) — 2 minute 25 secunde, contra Portugaliei (2-2, 5-6 la loviturile de departajare), la EURO 2004
  5. Hristo Stoicikov (Bulgaria) — 2 minute 27 secunde, contra României (1-0), la EURO 1996

Sursa: agerpres.ro