Franţa s-a calificat în sferturi, după dubla lui Griezmann

Naționala de fotbal a Franței, gazda EURO 2016, s-a calificat în sferturi de finală, după ce a trecut de Irlanda cu scorul de 2-1 (0-1), în meciul care s-a disputat duminică la Lyon în optimi de finală. Irlanda a deschis scorul în minutul 2, prin penalty-ul lui Robbie Brady. Franța a revenit în actul secund, cu golurile lui Antoine Griezmann din minutele 57 și 61.

Franța va întâlni în sferturi învingătoarea din meciul Anglia — Islanda. Meciul de la Lyon a început catastrofal pentru Franța: Rami a alunecat în propriul careu, Pogba a faultat, iar Brady a transformat penalty-ul. Acest gol, înscris după 120 de secunde, vine pe locul 2 pe lista celor mai rapide din istoria competiției, după reușita rusului Dmitri Kiricenko, la EURO 2004, împotriva Greciei.

sursa foto: digisport.ro