Campionatul Mondial de Biatlon pentru Juniori și Tineret de la Cheile Grădiștei: ziua a doua

Campionatul Mondial de Biatlon pentru Juniori și Tineret, de la Cheile Grădiște a programat ieri probele individuale ale fetelor și băieților, categoria juniori.

Poze biatlon (3)Junioarele au concurat pe distanța de 12,5 km. A câștigat medalia de aur, Susanna Kurzthaler din Austria, cronometrata la final în 39:52,7, cu o trecere prin poligon perfectă. Pe locul secund s-a situat Anastasiya Merkushyna din Ucraina la doar 8,6 secunde, cronometrata in 40:01. Podiumul a fost completat de o alta austriacă, Julia Schwaiger, cronometrata la final în 40:14,1. Dacă ambele sportive din Austria n-au ratat nici un foc din cele 20 ale celor patru trageri, ucraineanca a ratat la trecerea a doua prin poligon.
Reprezentantele României la aceasta proba, au încheiat întrecerea pe poyițiile 57, 58 și 59. S-au clasat în ordine Oana Vălean (7 ratari in poligon), Ana Larisa Cotruș (9), Luisa Rășină (7).
Din cele 67 junioare câte au fost la start, 66 au terminat competiția, inregistrandu-se și un abandon, Tuuli Tomingas din Estonia.
În proba similară a juniorilor, pe distanța de 15 km, s-a impus Felix Leitner din Austria în 41:55,4 cu un foc ratat la trecerea a doua prin poligon, podiumul fiind completat de Andrea Baretto în 43:46,2, cu trageri curate la trecerile prin poligon, pozitia a treia și medalie de bronz pentru americanul Sean Doherty 43:56,5, cu câte o ratare în poligon la trecerea a treia și a patra.

Poze biatlon (1)Sportivii romani au ocupat următoarele locuri: pozitia 53 Hunor Geco cu 7 ratari (2+2+1+2); pe 61 Raul Ilie (3 ratari (1+1+1+0): pe 68, Florin Catalin Buta 5 ratari (1+3+0+1), iar Norbert Kristo a terminat pe 79 cu 4 ratari (1+3+0+0). La start s-au aflat 103 competitori, singurul abandon fiind înregistrat de polonezul Tomasz Jakiela.

Astăzi au loc probele de sprint tineret, fetele 6 km, iar băieții 7,5 km, ne-a informat Dan Alioșa Ulici care a realizat şi fotografiile.