Tecău/Rojer şi Mergea/Bopanna s-au calificat în optimile probei de dublu masculin, la Wimbledon

Tecau si Rojer in optimi la Wimbledon

Horia Tecău şi olandezul Jean-Julier Rojer s-au calificat vineri, 3 iulie, în optimile de finală ale probei masculine de dublu la turneul de tenis pe iarbă de la Wimbledon, la capătul unui meci maraton de cinci seturi cu perechea germano-austriacă Andre Begemann/Julian Knowle, scor 1-6, 3-6, 6-4, 6-2, 15-13. Perechea Tecău/Rojer, a patra favorită a probei, a obţinut victoria după 3 ore şi 36 de minute. Ei au revenit remarcabil după ce au fost conduşi cu 2-0 la seturi. Setul decisiv a durat 101 minute.

Tot vineri, perechea româno-indiană Florin Mergea/Rohan Bopanna s-a calificat în optimile ale probei de dublu de la Wimbledon, după ce a trecut cu 7-5, 7-6, 7-6 de Thomaz Bellucci (Brazilia)/Guillermo Duran (Argentina).

Învingătorii şi-au asigurat fiecare câte 22.500 lire sterline şi 180 de puncte ATP.

În optimi, Mergea şi Bopanna, capi de serie numărul 9, vor întâlni cuplul Lukasz Kubot (Polonia)/Max Mirnîi (Belarus), în timp ce Tecău şi Rojer vor înfrunta câştigătorii din meciul Robert Lindstedt (Suedia)/Jurgen Melzer (Austria) – Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis (Australia).

Tecău a jucat de trei ori finala la Wimbledon, alături de Lindstedt, pierzând de fiecare dată.

Sursa foto: digisport.ro