Kenyanul Wilson Kipsang a stabilit un nou record mondial la maratonul de la Berlin

Wilson Kipsang a stabilit un nou record mondial la maratonul de la BerlinAlergătorii kenyeni au dominat cea de-a 40-a ediţie a maratonului de la Berlin, desfăşurată duminică, reuşind să se claseze pe primele locuri atât în cursa feminină, unde s-a impus Florence Kiplagat, cu timpul de 2h 21min 13 sec, cât şi în cea masculină, câştigată de Wilson Kipsang, care a stabilit un nou record mondial, în 2h 03min 23 sec. Timpul său este mai bun cu 15 secunde decât fostul record mondial, care fusese stabilit tot în capitala Germaniei, în urmă cu doi ani. Kipsang este la cel de-al şaptelea succes din carieră, prima sa cursă fiind cea de la Paris, din urmă cu doar trei ani. El a câştigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Londra în proba de maraton.
De altfel, în întrecerea rezervată băieţilor, primele cinci locuri au fost ocupate de atleţi kenyeni, în timp ce la feminin primele două clasate au fost reprezentante ale Kenyei.
Startul cursei din capitala Germaniei, desfăşurată pe o vreme rece dar însorită, a fost dat de cunoscutul alergător etiopian Haile Gebreselassie, cvadruplu învingător în maratonul de la Berlin, unde a stabilit şi două recorduri mondiale în această probă.