Sevilla, Napoli, Fiorentina şi Dnepr sunt semifinalistele din Europa League la fotbal

Fiorentina si Napoli s-au calificat in semifinalele Europa League

Partidele din manşa secundă a sferturilor de finală din Europa League s-au jucat joi seara, 23 aprilie. Doi români se află în careul de aşi al competiţiei, portarul Ciprian Tătăruşanu (Fiorentina) şi fundaşul Alexandru Vlad (Dnepr), dar ambii au fost doar rezerve în partidele de joi seara.
Sevilla a remizat cu Zenit, la Sankt Petersburg, 2-2, dar golul care a calificat-o în penultimul act al competiţiei a venit târziu, în minutul 85 (Gameiro).
Fiorentina a dispus cu 2-0 de Dinamo Kiev, după ce oaspeţii au evoluat în zece mai bine de o repriză. Gomez (43) şi Vargas (90+4) au marcat golurile echipei ”viola”.
Dnepr s-a impus cu 1-0 în faţa celor de la FC Bruges, prin golul lui Şahov (82).
Napoli, care avea calificarea asigurată, după 4-1 în deplasare, a remizat acasă cu Wolfsburg, 2-2, după ce a încasat două goluri în trei minute.

Rezultate:
Dnepr Dnepropetrovsk – FC Bruges 1-0 (0-0), la Kiev. A marcat: Evgheni Şahov (82).
În tur: 0-0.

Fiorentina – Dinamo Kiev 2-0 (1-0). Au marcat: Mario Gomez (43), Juan Manuel Vargas (90+4).
Cartonaş roşu: Jeremain Lens (Dinamo, 40).
În tur: 1-1.

Zenit St. Petersburg – FC Sevilla 2-2 (0-1). Au marcat: Jose Salomon Rondon (48), Hulk (72), respectiv Carlos Bacca (6 – penalty), Kevin Gameiro (85).
În tur: 1-2.

SSC Napoli – VfL Wolfsburg 2-2 (0-0). Au marcat: Jose Maria Callejon (49), Dries Mertens (65), respectiv Timm Klose (71), Ivan Perisic (73).