Universiada din Kazan: rezultatele românilor din ziua a patra

Universiade-KazanÎn concursul de atletism, Andreea Ogrăzeanu a cucerit luni, 8 iulie, medalia de bronz la 100 m plat, Alexandru Ghinea a obţinut calificarea în finala de la 3.000 m obstacole, cu al optulea rezultat din cele două grupe (8 min 52 sec 91/100). La săritura în lungime, Cornelia Deiac s-a clasat pe locul 4, cu 6,36 m, un rezultat meritoriu ţinând seama de condiţiile grele de concurs – ploaie continuă, cu reprize de furtună şi vânt în rafale. Prezentă, de asemenea, în finală, cealaltă reprezentantă a României, Cristina Sandu, a ocupat locul 10, cu 6,20 m. La 400 m garduri masculin, Attila Csongor Nagy s-a calificat în semifinale, cu al nouălea timp, 50 sec 83/100. Alexandru Crăescu a ratat calificarea în finala de la aruncarea suliţei, reuşind doar 65,76 m (locul 21).

Echipa masculină de gimnastică artistică a României, formată din Cristian Băţagă, Marius Berbecar, Ovidiu Buidoso, Vlad Cotuna şi Andrei Vasile Muntean, a ocupat locul 7, luni, în finală cu 257,250 puncte. Medaliile de aur au fost adjudecate de Rusia, cu 273,150 p, argintul a revenit Ucrainei, 269,950 p, iar Japonia a câştigat bronzul, cu 269,700 p. Cristian Băţagă s-a calificat în finala de la individual compus, de pe locul 14 (85,300 puncte), iar Vlad Cotuna este prima rezervă (locul 31 – 82,900 p). Andrei Vasile Muntean a prins finala la paralele cu a cincea notă (15,500) şi este rezervă la inele (14,900). Cristian Băţagă (14,750 p) şi Ovidiu Buidoso (14,550 p) sunt şi ei rezerve în finala de la cal, iar Marius Berbecar e prima rezervă la sărituri (locul 9 – 14,625 p).

Echipa feminină de tenis de masă (Cristina Hîrîci, Anamaria Sebe, Andrada Vincze, Mihaela Dospina, Andreea Filip) a obţinut trei victorii luni, 3-0 cu Germania, 3-0 cu Estonia şi 3-1 cu Hong Kong, şi este lider în grupa sa, urmând să joace ultimul meci din această fază cu Rusia, marţi.

În clasamentul pe medalii, Rusia ocupă detaşat primul loc, cu 19 de aur, 9 de argint şi 15 de bronz, urmată de Coreea de Sud, 5-0-1, China, 4-7-3, etc. România ocupă locul 36, cu două medalii de bronz, cucerite de spadasina Simona Pop şi atleta Andreea Ogrăzeanu.Sursa:Agerpres